ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YOKSA SİZ SAVAŞA KARŞI MISINIZ?!..
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Rüştü ERATA

(Lütfen, 2002 yılında, Körfez Savaşı öncesi yazdığım bu yazıdaki "Irak" -  "Iraklı" ve "Baghdad" - "Bağdat" adlarının yerine; birkaç güncellemeyi görmezden gelerek, "Suriye" -  "Suriyeli" ve "Damascus" (Şam) adlarını yerleştirerek okuyunuz)

Amerika Birleşik Devletleri'nin, dost ve kardeş ülkesi İngiltere ile birlikte Irak'a düzenlemekte kararlı göründüğü operasyon üzerine türlü yaygaralar koparılıyor.

Yok efendim; ABD "dünya jandarması" rolünü iyice abartıp, bırakın dünyayı; komşuları için bile bir tehdit oluşturduğu kanıtlanamayan bir ülkeye, sırf emperyalist politikası doğrultusunda saldırma, oranın yönetimini değiştirme hakkını nereden alıyormuş?..

Veya; ABD 200'ü aşkın üyeli Birleşmiş Milletler'i iyice "kukla" konumuna düşürüp, sanayi ve askeri devliğinin sağladığı emperyal gücünü çağdaş uygarlığı tehdit edici boyutlara taşımaya başlıyormuş...

Mış, miş, muş, müş...

Şimdi gelin, tüm bu saçmalıkları bir yana bırakıp, olası Irak Operasyonu'nun Irak'a ve dünyamıza ne gibi yararları olacağına bir bakalım.

Irak'ta ABD'nin (dost, iyi, yararlı) kitle imha silahlarının denenmesi sayesinde, bu silahların bebek, çocuk, genç veya yaşlı erkek ve kadın Iraklılar (düşman, kötü, zararlı) üzerindeki etkileri sınanabilecek; böylece bir gün -God save the USA- uzaylı düşmanların ABD'yi veya başka bir yeri işgal etme olasılığına karşı insanlığın (aslında ABD'nin ama ne farkeder) elinde yeterince güçlü silahlar bulunması sağlanmış olacak (en soylu yarar; insanlığın geleceğine görkemli katkı). ABD, bu bağlamda, Hiroşima ve Nagazaki halklarına teşekkürü de vicdani bir borç bilir.

Iraklılar da, bizim 12 Eylül döneminde yaptığımız gibi (yapmaya gönüllü mü olmuştuk yoksa; pek anımsamıyorum) ABD'li "uzmanlarca" hazırlanan yeni, uygar, dost anayasayı onaylarken, aynı zamanda kendilerine Amerikalı bir "şerif" -özür dilerim- cumhurbaşkanı seçivermiş olacaklar (zaman, kağıt ve beyin enerjisi tasarrufu).

Özgür Dünya'nın önderi ABD'nin Vietnam'daki özverileri ve bunların etkilerinin konu edildiği Avcı, Müfreze, Günaydın Vietnam, Kıyamet ve Doğumgünü 4 Temmuz gibi Hollywood'un övüncü olan filmler ne yazık ki izlene izlene ezberlendi. İşte; olası Irak Operasyonu bu konuda da ABD, dolayısıyla da dünya kültürüne unutulmaz katkılar sağlayacak; hem savaş, hem de film teknolojilerindeki gelişmelerin ortaya konulabileceği "yeni ve güncel" savaş filmleri için istenilenden de çok sayıda "gerçek" senaryo elde edilebilecek.

Yalnızca bu kadar mı? Olası Irak Operasyonu ve etkileri üzerine yüzlerce dizi çekilebilecek; bu da dünyanın tüm insanlarını (ABD'ye karşı çıkılmaması konusunda) aydınlatarak dünya barışına ölçülemeyecek yararlar sağlayacak.

Operasyon sayesinde özgür ve mutlu olan (onca konvansiyonel, kimyasal, biyolojik ve hatta nükleer silahtan kurtulabilen) Iraklılar da -tıpkı ABD'lilerin büyük çoğunluğu gibi- UFO'lar tarafından ziyaret edilebilecek; böylece, uzaylılar bu gezegende Iraklı denilen (hiç değilse bir zamanlar) bir ulus olduğunu öğrenme olanağına kavuşacak (operasyonun evrensel yararı).

Önce ABD, sonra da tüm uygar dünya insanlarının yüreklerinde taht kuran Ally Mc Beal ve arkadaşlarının noktalanan serüvenleri; Boston'da kebapçılık yapan bir Iraklı ailenin Amerikan tarzı yetişip avukat olmuş sevgili yavrularının diziye katılımıyla yeniden canlandırılabilecek (belki de ABD'nin Irak Operasyonu'ndan elde edeceği biricik yarar).

Ya Buffy, Angel ve arkadaşları?.. Bu dünya kahramanları, yaşamlarının biricik anlamının, "hıristiyan" Amerikalıları "hıristiyan" vampir, iblis ve benzeri kötücüllerden kurtarmak olmadığını da yine Irak Operasyonu sayesinde anlayacak ve zavallı Iraklıları "müslüman" vampir, iblis ve benzerlerinden koruyacak.

Jennifer Lopez, Britney Spears, Mariah Carey gibi Amerikan rüyasının övünçleri, Körfez'deki Amerikan askerlerine moral konserleri vermek için gelecek. Sıkı durun; bundan en büyük yararı kim sağlayacak: Iraklılar elbette! (Umarım, Iraklılar, böylesi dünya yıldızlarının topraklarına verdikleri onur konusunda, Vietnamlılar denli nankörlük yapmazlar).

Iraklı çocuklar da, tıpkı ABD ve Avrupa'daki kardeşleri gibi Fast Food'un krallarının doyumsuz (bakınız: gelişmiş ülkelerdeki obez sayısı) tatlarına kavuşacak. Üstelik, tepelerine inecek konvansiyonel, kimyasal, biyolojik ve hatta nükleer silahlar sayesinde sayıları epeyce azalacağı için, sağ kalan Iraklı çocuklar da "fast food" obezi olma olanağına daha çabuk kavuşacak.

Saymakla bitecek gibi değil ama; işte size operasyonun dünya uygarlığına unutulmaz bir katkısı daha: Fast Food'un krallarının menülerine "Baghdad Burger" eklenecek. Özgür dünyanın mutlu yaşamayı doğuştan hakeden insanları bu doyumsuz tada da ABD (Irak Operasyonu) sayesinde kavuşacak.

Irak Operasyonu sayesinde, Iraklı çocuklar da, dünyanın öbür yoksul bölgelerindeki çocuk işçilerce üretilen "dünya markası" spor malzemelerini kullanabilecek.

Iraklı yeni kuşaklar da İngilizce-Amerikanca ve İngiliz-Amerikan tarzı düşünmeyi -tıpkı Fransızcayı anadilleri gibi konuşan Cezayirli kardeşleri gibi- hiçbir özel çaba göstermelerine gerek kalmaksızın öğrenmiş olacak.

Ya kültür, sanat, spor?..

Kaç tane Iraklı yazar, film yönetmeni veya sporcu tanıyoruz?

Irak Operasyonu sayesinde, tıpkı bir Amerikalı gibi düşünüp yazabilen Iraklı yazarlar özgür dünyaya katılacak; nice Iraklı oyuncu Irak Operasyonu'nu konu alan Hollywood yapımlarında rol alacak; dünya NBA'de, bıçkın, pos bıyıklı bir Irak gencini, belki Hido ile birlikte, Kobe ve Shaq'a karşı izleme olanağına kavuşabilecek; Iraklı rockçılar MTV'de konserler verebilecek, hatta sunucu olabilecek.

Komşumuzun başına konacak bu "talih kuşu" için ne denli seviniyorsam da, yöneticilerimizin 50 yılı aşkın süredir yırtınıp durmalarına karşın, Irak'ın bizden önce "Küçük Amerika" olmasını kıskanmıyor değilim doğrusu..

Ne diyelim, darısı bizim başımıza!..

Rüştü Erata

2002 - İstanbul  (2013 - İstanbul)

rustuerata@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 23.10.2018 - 12:46:56 | Şu an 110 kişi online | Kullanım Koşulları