ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
HAKSIZLIĞA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Anibal GÜLEROĞLU

‘İnsanların varlığını belirleyen onların bilinçleri değildir, tersine insanların bilinçlerini belirleyen onların varlıklarıdır' demiş Karl Marx ve eklemiş ‘İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar'!

19. yüzyılda yaşamış olan bu filozofun, politik ekonomistliği ve devrimciliği bir yana sözlerinde açığa çıkan felsefe, bilinçli ve haksızlıkları sorgulayan her kişinin yoluna ışık tutmalıdır. Tutmalıdır ki, varlıklarıyla bilinçlerini geliştirip her türlü ayrımcılığa, saygısızlığa tepki koymayı vazife bilip sorunlara çözüm arasınlar.

Önemsenmese de, bilinçsizlik ve çıkarcılıkla ötelense de hakkın, haklının savunulması gerektiğine inanılmalıdır.

Adamı olanın gemisini yürüttüğü gerçeğinde haklar, hak etmeyenlere altın tepside sunulsa... Doğruyu söyleyen dokuz değil doksan dokuz köyden kovulsa... Ve dahi her konuda ahkâm kesenler, parmaklarıyla işaret etse bile... Bu inanç ve çözüme yönelik sorgulama son bulmamalıdır asla. Çünkü anlatılan senin, benim, onun kısacası tüm hakkı yenenlerin hikâyesidir!

***

Bu öyle bir hikâye ki, ne başı belli, ne de sonu... Tedirginliklerle örülü içeriğinde acı da, çaresizlik de, çelişki de mevcut! Bu çelişki en son Başbakan'ın çağrısıyla açığa çıkmakta...

Başbakan Kadın Kurultayı'nda ‘Bu ülkenin tüm kadınları teröre dur derse terör biter' diyor.

Hangi kadınlar? Hangi terör?

Adamın gözü dönmüş... Karısı az gelmiş, el kadar bebesini bayıltıncaya kadar dövmüş. Gariban kadın şikâyetçi olmuş.

Eee... Sonra?

Kanun, bir kapıdan aldığı adamı diğerinden bırakmış. Hatta bırakmakla kalmamış, adamın öldüresiye dövdüğü karısıyla çocuğunu hastanede ziyaret etmesine bile göz yummuş.

Bir başka kadın koca elinde ölümden dönmüş, devletten koruma talep etmiş. Faydası olmuş mu? Ne gezer... Elini kolunu sallayarak eşkıyalığını sürdüren koca, oğluyla bir başına yaşamaya çalışan kadına ölüm tehditlerini savurmakta.

17 yaşında halasının oğluyla zorla evlendirilmiş bir diğeri. 21 yaşında kayınpederi tarafından öldürülmüş. Ailesi bile sahip çıkmamış. Morgda bekletilmiş. Sonunda kadın örgütleri tarafından toprağa verilmiş.

Çocuk gelinler, töreye kurban gidenler, ensest ilişkiler ve benzeri olaylar Türkiye'nin her geçen gün artan gerçeği. Gazetelerin üçüncü sayfa haberi... Televizyon haberlerinin boşluk doldurma çerezleri.

Halk kanıksamış. Baba ocağından ezilen kadınlar, çaresizlikten suskunlaşmış. Çoğunluk, ‘Böyle gelmiş böyle gider' ruh hali içinde...

Uluorta yaşanan bu kepazelikleri umursamayanlar, birden fazla kadınla nikâh yasal olsun diyecek kadar pervasızlaşanlar, başı açık kadını tacize müsait görenler sayesinde korku imparatorluğunun kullarına çevrilmiş kadınlar mı ‘Dur' diyecek teröre?

Hadi canım!

***

Başbakan'ın ‘Anneler asker yolunu, dağ yolunu değil okul yolunu gözlesin' söylemi, kan dökülmesine karşı olan, insanların bütünlük ve huzur içinde yaşamasını arzulayan herkesin ortak paydası.

Ne var ki, kadınların kendileri daha erkek teröründen kurtulamamış, toplumun temeli olan ailede barış sağlanamamışken kaç kadının gücü yeter silah tutan erkeklere söz geçirmeye?

Sindirilmiş kadınların yetiştireceği çocukların da beyni, şiddetin otoritesini kabullenmeye hazırdır. Şiddet gören, er geç başkalarına da şiddet yaşatır!

Kürsülerden çağrıda bulunurken bu gerçeği de görmek gerek. Erkek egemen toplum kurallarını değişmeden, kadını başörtüsü ve eksik etek ahlakçılığının ötesine geçirtmeden bu hakikatin değişmeyeceği algılanmalıdır.

Yazmayı tepki yolu bilen kişinin en güçlü referansı, kaleminden damlayanlardır. En değerli meziyeti de, hak yemeyi alışkanlık edinen düzenlere karşı hakkı savunması!

Şiddet mağduru kadınlar üstünden tüm toplumun insanca yaşama hakkını hedefleyen yazımızı, Hz. Ali'nin sözüyle noktalayalım... ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır'...

 

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

www.twitter.com/guleranibal

www.sinematur.com

DİREN! GÜCÜNÜN YETTİĞİ YERE KADAR... "ARAMA MOTURU" HERKESİN HİZMETİNDE! ‘ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ’ MAZİ, GEZİ’DE CANLANIR! ÇAYDA ÇIRA, ŞORAY VE FESTİVAL HALLERİ… HAKSIZLIĞA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR! PARGALI’NIN ‘İLAHİ KOMEDYASI’… ‘MUHTEŞEM YÜZIL’I AYAKTA ALKIŞLAMAK LAZIM! SUYU ÇIKARTILAN FESTİVALLERİN İÇYÜZÜ… ‘ÇANAKKALE ÇOCUKLARI’NA DAİR SUSKUNLAR DİYARINDA ŞEHİTLER VE FESTİVALLER… 'SAVAŞIN ÇİÇEKLERİ' VAHŞETLE SULANIR! BRİTANYA BİRLEŞİK FEDERASYONU'NDA 'GERÇEĞE ÇAĞRI'! CÖRMENE ÇAYI’NI KİMLER KATLEDİYOR? NE MENEM ŞEYMİŞSİN SEN 'BEHZAT Ç.'... SAVAŞA RAMAK KALA, ‘PEKİ ŞİMDİ NEREYE?’… ÇOK MATRAK BİR YAZI… ‘PES’ DER MİSİN YOKSA ‘REST’ Mİ ÇEKERSİN? 1 MAYIS’A ‘SİRK ANISI’YLA YAKLAŞMAK! ‘ZORUNLU ESİR’ DOKTORLARA BU ZULÜM NİYE? ÖLÜMÜN NEFESİNİ ‘GRİ KURT’LA SOLUMAK... ‘4+4+4’, ‘EŞ’, ‘BİLİŞİM’… MİLLİ EĞİTİM’DE ‘AKIL OYUNLARI’! YATAKLA DUDAK ARASINDA KÖŞELER KAPILIRSA…
 
  Bizhaberiz.net © 2010 | Son Güncelleme : 29.08.2016 - 01:30:26 | Şu an 14 kişi online | Kullanım Koşulları Reporters Without Borders   International Federation of Journalists   Çağdaş Gazeteciler Derneği