ANA SAYFABİZHABERİZİLETİŞİMREKLAM
   
SURİYE'DE TÜRK MÜCAHİTLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Suriye'de Türk mücahitler

İslamcı Osman Karahan'ın Halep'te öldürülmesinin ardından, Suriye'ye savaşmak için giden Türk mücahitler konusu gündeme geldi. Türkiye'den gidenlerin sayısının hala sembolik olduğu söylenirken, Türkiye'nin uluslararası İslam'ın savaş üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

İslamcı Osman Karahan Halep'te öldürüldüSuriye'ye karşı muhaliflerin yanında savaşırken Halep'te öldürülen militan islamcı Osman Karahan'ın Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Birçok İslami örgütün şemsiye örgütü Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Cuma namazı sonrasında Halep’te öldürülen Osman Karahan için Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonrasında “Halep Şehidimiz Osman Karahan’a Rahmet, Esed Çetesi ve İşbirlikçilerine Lanet Olsun!”, “Katil Baas Çetesinin Karşısında, Suriye Halkının Yanındayız!”, “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” yazılı pankartlar açılırken, “Katil Baas Ordusuna Karşı, Yaşasın Suriye Halkının Özgür Ordusu!”, “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır!”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek!” yazılı dövizler ve tevhid bayraklarıyla Özgür Suriye Ordusu flamaları taşındı.

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer şunları kaydetti:

“Osman Karahan için şunu söylemek gerekiyor ki; o 28 Şubat darbe sürecinde de içimizdeki Esed’lere, Baas cuntasına karşı mücadele etti. Başörtüsü mücadelesinde üniversite kapılarında her zaman direnen öğrencilerinin yanında oldu, onlarla birlikte coplandı, gözaltına alındı. Yerel-küresel haksızlıkların karşısında mücadele ile geçen bir ömür şehadetle sonuçlandı. Rabbimiz bu şehadeti Suriyeli Müslümanların yardımına gereği gibi koşmayan bizlerin uyanışına vesile kılsın!” diye konuştu.

Osman Karahan'ın islam davası
1970 yılında Afşin’de doğan Av. Osman Karahan, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Osman Karahan 1990’ların sonundan itibaren avukat olarak, lise ve üniversitelerde türban ve başörtüsü yasağına karşı davaları üstlendi.

İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu, HSBC ve sinagog binalarına 2003’te düzenlenen saldırılarda 63 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Türkiye’deki El Kaide lideri Loui Sakka’nın avukatlığını üstlenince kamuoyunda adı genişçe duyuldu. Suriye uyruklu Sakka'nın Irak'taki El Kaide'den emir aldığı öne sürülüyordu.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaçak Kuran kursu düzenlendiği iddia edilen bir camide bulunan not nedeniyle, jandarma tarafından “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla Adalet Bakanlığı’na şikayet edildi. Açılan soruşturma 2005’te takipsizlikle sonuçlandı.

Karahan, Türkiye’deki El Kaide’ye 2006’da düzenlenen operasyonda, yardım ve yataklık iddiasıyla gözaltına alındı ancak delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.

“Öldüğü zaman etrafa misk kokusu yayıldı”
Avukat Osman Karahan’la birlikte Suriye’de savaşan başka bir islamcı militan Mahmut A. Karahan'ın Halep'de nasıl çarpıştığını anlattı.

Mahmut A., Osman Karahan’la birlikte 100’den fazla mücahidin Halep’in Selahattin semtinde saldırıya geçtiğini, Suriye Ordusu’nun uçaklarla bomba yağdırdığını söyledi. Aralarında Osman Karahan’ın da bulunduğu bir grup mücahidin öğle namaını kılmak için camiye gittiğini ve caminin bombalanmaya başlamasıyla Osman Karahan’la birlikte kendilerini dışarı attıklarını söyleyen Mahmut A., “Cami tamamen çöktü. Mücahidlerle tankı ele geçirmek, karakolu almak için saldırıya geçtik” dedi. Mücahidlerin tankı ele geçirdikten sonra Suriye Ordusu’nun uçaklarla bombalamaya devam ettiğini hatırlatan Mahmut A., “Karakol binasını almak üzereydik. Osman Karahan’la tankı siper yaptık. İlerleme sırasında sıcak çatışmada, Osman Karahan ve Suriyeli Derize kasabasından cihada katılan mücahitler şehid oldu, üç kişi yaralandı. Osman Karahan sıcak çatışmada keskin nişancılar tarafından şehid edildi” dedi.

Kendisinin de Derize kasabasından cihada katıldığını hatırlatan Mahmut A., “Osman Karahan kucağımda şehit oldu. Şehit olduktan sonra etrafa misk kokusu yayıldı.” dedi.

Osman ve Mahmut dışında Suriye'de kaç Türkiye'li mücahit var?
BBC'nin haberine göre uzun yıllardır avukatlık yapan Karahan’ın Suriye’deki rejime karşı silaha sarılma zamanlamasının bir rastlantı değil. Paris’te yaşayan Dr. Mustafa Peköz “Bir kısım sembolik isimlerin ön plana çıkması doğal olarak dikkatleri Türkiye kökenli İslamcı örgütlerin Suriye’deki faaliyetlerine çekiyor” diyor.

Karahan’ın duruşmalarda El Kaide sanıklarından çok, “El Kaide’nin meşruluğunu” savunduğuna dikkat çeken Peköz’e göre, ortada örgütsel bir ilişki olmasa bile, “ideolojik-politik ve ruhsal bir bağ olduğu söylenebilir.”

“Küresel Güçlerin Ortadoğu Stratejisi” ve “Türkiye’de Politik İslamın Gelişimi” başlıklı kitapların yazarı, Türkiye’den Beşar Esad rejimine karşı savaşmak için giden militan sayısının 200-250 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Peköz, bu sayının Türkiye’nin izlediği politikanın etkisiyle artma eğiliminde olduğu kanısında.

Türk hükümetinin Sünni eksenli İslam politikasına destek veren onlarca İslami örgüt olduğunu söyleyen Peköz, şu eğilime dikkat çekiyor: “Geçmişte Afganistan, Pakistan, Çeçenistan, Bosna Hersek gibi bölgelere gidip savaşan ve halen savaşan çok sayıda El Kaide militanın olduğu biliniyor. Bunların tahmini rakamları 300-350 civarında olduğu söylense de biraz daha fazla olması mümkün. Ben, eskiden bu bölgelere gidip savaşanlardan çok, yeni yetişen kuşak içinde Suriye’ye gidenlerin daha fazla olacağını düşünüyorum.”

Özellikle Bingöl ve Diyarbakır gibi illerdeki El Kaide yanlısı Kürt militanların Suriye’ye gidişinin yaklaşık bir yıl önce başladığına işaret eden yazar, Karahan’ın gidişinin ise 4-5 ay önceye rastladığını düşünüyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen açıklamalara işaret eden Peköz, Suriye’de savaşmak isteyen İslamcı örgütlerin Hatay ve Adana gibi illerden istihbarat desteği alarak Suriye’ye girdiğine vurgu yapıyor: "Türkiye, fiilen uluslararası İslami örgütlerin bir üssü haline gelmiş bulunuyor. Bu gruplar Türkiye üzerinde Suriye’ye giriş yapmaktadırlar" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada El Kaide militanlarının Irak üzerinden Suriye'ye geçerek saldırılarda bulunduğunu söylemişti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Zebari, "El Kaide üyesi militanların, terör eylemlerinde bulunmak için Irak sınırını geçerek Suriye'ye geçtiği yönünde elimizde kesin istihbarat bilgisi var" şeklide konuşmuştu. Zebari, El Kaide üyesi militanların, isyancılarla birlikte hareket ettiklerini ve yardımda bulunduklarını da ifade etmişti.

SOL.ORG.TR

DAVID CAMERON İSTİFA KARARINI AÇIKLADI
DAVID CAMERON İSTİFA KARARINI AÇIKLADI
İngiltere başbakanı David Cameron, halkın AB'den ayrılma kararı vermesi üzerine istifa kararını açıkladı. Cameron, "AB'den ayrılma sürecini yeni bir başbakan yürütmeli" dedi. David Cameron istifa kararını 'artık bu geminin kaptanı ben olmamalıyım' diyerek açıkladı.
İNGİLTERE AB'YE "HAYIR" DEDİ
İNGİLTERE AB'YE "HAYIR" DEDİ
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda kullanılan oyların sayılma işlemi tamamlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılmasını isteyen seçmenlerin oranı yüzde 52 oldu.
İNGİLTERE HALKI AB İÇİN SANDIK BAŞINDA
İNGİLTERE HALKI AB İÇİN SANDIK BAŞINDA
İngiltere'de milyonlarca seçmen, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkıp çıkmamasını oylamak için bugün sandık başına gidiyor. Tarihi referandum kapsamında oy kullanma merkezleri TSİ 09.00 ve 00.00 saatleri arasında açık olacak.
MEDİKAL KÜRTAJ HAPLARI DRONELA İRLANDA'YA TAŞINDI
MEDİKAL KÜRTAJ HAPLARI DRONELA İRLANDA'YA TAŞINDI
“Kürtaj gemisi” ile bilinen kadın organizasyonu Women on Waves’in medikal kürtaj hapları taşıyan droneu Kuzey İrlanda’da Narrow Waters Castle yakınında iki kadına "medikal kürtaj haplarını" teslim etti. Women on Waves, “Kürtajı yasaklamak kadınların kürtaj haplarına erişmesini engelleyemeyecektir” açıklamasını yaptı.
FRANSIZ ÇİMENTO DEVİ LAFARGE IŞİD'E PARA ÖDEMİŞ
FRANSIZ ÇİMENTO DEVİ LAFARGE IŞİD'E PARA ÖDEMİŞ
Fransız Le Monde gazetesi Lafarge adlı çimento devi şirketin Suriye'nin kuzeyindeki fabrikasında faaliyetini sürdürebilmek için IŞİD'e para ödediğini, petrol ve malzeme satın aldığını iddia etti. Şirket yetkilileriyle IŞİD aracısının iletişim sağladığı öne sürülen yerlerden biri de Gaziantep.
JAGUAR JUMA'YI OLİMPİYAT TÖRENİNDE ÖLDÜRDÜLER
AMAZON JAGUARINI OLİMPİYAT MEŞALESİ TÖRENİNDE ÖLDÜRDÜLER
Brezilya'da Rio 2016'nın olimpiyat meşalesi töreninde nesli tükenmekte olan Amazon jaguarını öldürdüler. Juma ismindeki jaguarın, tören sırasında bir askerî görevliye saldırmak üzere olduğu sırada vurulduğu, hemen veterinere götürüldüğü ancak kurtarılamadığı öğrenildi.
İNGİLTERE 'TÜRKİYE TEHLİKESİNİ' TARTIŞIYOR
İNGİLTERE 'TÜRKİYE TEHLİKESİNİ' TARTIŞIYOR
İngiltere Başbakanı David Cameron, AB'den ayrılma yanlılarının referandum kampanyasında Türkiye'nin AB'ye üye olacağı belirtilerek oy istendiğini ancak Türkiye'nin önümüzdeki on yıllarda AB'ye girme ihtimali bulunmadığını söyledi.
ABD'Lİ DİPLOMATLARDAN SURİYE'YE SALDIRI ÇAĞRISI
ABD'Lİ DİPLOMATLARDAN SURİYE'YE SALDIRI ÇAĞRISI
Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndaki 51 diplomat ABD'nin Suriye politikasını protesto eden ve "Beşar Esad yönetimi"ni hedef alan saldırılara girişme çağrısında bulunan bir bildiri yayımladı. Bakanlığın iç yazışması olduğu belirtilen bildiride, "mevcut tutumun Suriye muhalefetine zarar verdiği ve Esad'ın iktidarda kalmasına yardım ettiği" kaydedildi. Bildiri, Suriye konusunda danışmanlık yapan orta ve üst düzey 51 yetkili tarafından imzalandı.
SALDIRIYA UĞRAYAN İNGİLİZ VEKİL HAYATINI KAYBETTİ
SALDIRIYA UĞRAYAN İNGİLİZ VEKİL HAYATINI KAYBETTİ
Silahlı saldırıya maruz kalan İşçi Partili milletvekili Jo Cox'un hayatını kaybettiği belirtildi. Birstall semtinde yaşanan çatışmada milletvekiliyle birlikte bir kişi daha yaralanmış; sosyal medyada yer alan yorumlarda olayın bölgede büyük paniğe yol açtığı belirtilirken, çok sayıda polisin bölgede operasyon başlattığı ve 60'lı yaşlarda olduğu belirtilen saldırganın arandığı açıklanmıştı.
SAVCI BHARARA: ZARRAB'IN KEFALET TALEBİ REDDEDİLDİ
SAVCI BHARARA: ZARRAB'IN KEFALET TALEBİ REDDEDİLDİ
Zarrab’ın avukatı 10 milyon doları nakit, toplam 50 milyon dolarlık kefalet ödemeyi önermişti. 17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk davasının kilit ismi Türkiye vatandaşı İran asıllı Reza Zarrab, 19 Mart’ta Miami'de gözaltına alınmış ve sorgusu sonrası tutuklanmıştı.
ALMANYA: "İNGİLTERE AYRILIRSA AB DAĞILABİLİR"
ALMANYA: "İNGİLTERE AYRILIRSA AB DAĞILABİLİR"
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, İngiltere'de Avrupa Birliği referandumu hakkında "AB'den ayrılmak doğrultusunda bir sonuç çıkarsa, birlik elbette sarsılır. 28 eksi 1 üye şeklinde devam edemeyiz. Birliğin ayakta kalması için tüm üye ülkelerin çabasıyla bugüne kadar yakaladığımız başarıların yitip gitmemesi adına çalışmamız gerekir" dedi.
VİCTOR JARA'NIN KATİLİ HÂKİM KARŞISINDA
VİCTOR JARA'NIN KATİLİ HÂKİM KARŞISINDA
1973'te Şili'de diktatör Augusto Pinochet'in darbe yönetimi sırasında müzisyen Vijtor Jara'yı öldürmekle yargılanan subay, Pazartesi günü hâkim karşısına çıktı. Eski teğmen Pedro Pablo Barrientos Nunez, 1973 yılında sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende'nin ordu tarafından ABD destekli bir darbe ile iktidardan uzaklaştırılmasına katılmak, Jara'nın işkenceyle öldürülmesi suçlarıyla yargılanıyor.
FELLUCE'DE IŞİD'İN TOPLU MEZARI BULUNDU
FELLUCE'DE IŞİD'İN TOPLU MEZARI BULUNDU
IŞİD’in elinde bulunan Felluce yakınlarında Irak askeri güçleri IŞİD’in katlettiği kişilerin gömüldüğü toplu bir mezar buldu. Askeri yetkililerden yapılan açıklamaya göre Felluce’nin kuzey batısı yakınlarında bulunan Sallawiya kentinde bulunan toplu mezarda yaklaşık 400 kişinin cesedinin bulunduğu tahmin ediliyor.
M. ALİ, ESAS YUMRUKLARINI SAVAŞA ve IRKÇILIĞA İNDİRDİ
MUHAMMED ALİ, ESAS YUMRUKLARINI SAVAŞA ve IRKÇILIĞA İNDİRDİ
Bir efsane yaşamını yitirdi. Muhammed Ali solunum yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. 18’inde olimpiyat madalyası aldı, 22’sinde dünya şampiyonu oldu, unvanını üç kez kazandı, kariyerinde sadece 5 defa yenildi; ama onu efsane yapan kariyerini sarsma pahasına Vietnam Savaşı’na gitmeyi reddetmesi ve ırkçılığa karşı tavrıydı
MUHAMMED ALİ HAYATINI KAYBETTİ
MUHAMMED ALİ HAYATINI KAYBETTİ
Efsane boksör Muhammed Ali, 74 yaşında hayatını kaybetti. Efsane boksör Muhammed Ali, 74 yaşında hayatını kaybetti. Muhammed Ali’nin ölüm haberini aile sözcüsü duyurdu. Boks tarihinin efsane ismi Muhammed Ali, uzun süredir Parkinson hastalığı ile yaşıyordu. solunum yetersizliği nedeniyle 2 Haziran günü hastaneye kaldırılmıştı.
"DÜNYANIN EN YALNIZ FİLİ" HANAKO ÖLDÜ
"DÜNYANIN EN YALNIZ FİLİ" HANAKO ÖLDÜ
Yerel Kyodo ajansının aktardığına göre, park yetkilileri Hanako'yu dün sabah yaşadığı alanda ölü buldu. Park Müdürü Kiyoshi Nagai "Hanako sessiz bir ölüm yaşadı. Bu çok üzücü bir olay, o Japonya'nın en sevilen filiydi. Onu seven herkese minnettarım" dedi.
ABD'DEN "YPG ARMALI ÜNİFORMA" AÇIKLAMASI
ABD'DEN "YPG ARMALI ÜNİFORMA" AÇIKLAMASI
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'de bulunan ABD askerlerini YPG simgesi taşıyan üniformalarla gösteren fotoğraflarla ilgili yorum yapmayı reddederek, askerlerinin geçmişte de ortaklarının simgelerini taşıdığını söyledi. Cook, ısrarlı sorular üzerine, "Özel operasyon kuvvetleri geçmişte de bazı ortaklarının simgeleri ve kimliklerini belirten işaretleri üzerlerinde taşımıştı" dedi.
ARABİSTAN: HAYVANLARLA FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK GÜNAH
SUUDİ ARABİSTAN: HAYVANLARLA FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK GÜNAH
Kısa süre önce satrancın bir çeşit kumar olduğu belirtilerek yasaklanması için fetva verilen Suudi Arabistan'da, şimdi de kedi, köpek gibi hayvanlarla fotoğraf çekilmesi yasaklandı. Suudi Arabistan'ın en yüksek dini otoritesi olan Din Adamları Yüksek Konseyi'nin üyesi Şeyh Salih Bir Favzan El Fazvan, kedi, köpek gibi hayvanlarla fotoğraf çekmenin İslam'a aykırı bir Batı adeti olduğunu iddia ederek, bu tür fotoğraf çekilmesinin engellenmesi için fetva verdi.
RUSYA: TÜRKİYE'DEN EL NUSRA'YA SİLAH AKIŞI DURMUYOR
RUSYA: TÜRKİYE'DEN EL NUSRA'YA SİLAH AKIŞI DURMUYOR
Türkiye'nin El Nusra militanlarına her gün silah sağlamaya devam ettiği belirtildi. Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Sergey Rudskoy, "Türkiye'den silah ve cephane taşıyan kamyonların akışı durmuyor. Bu kamyonlar her gün Türkiye—Suriye sınırını geçiyor" dedi.
İNGİLİZ CİHATÇIDAN TEHDİT: LONDRA, GLASGOW, GALLER BOOMM!
İNGİLİZ CİHATÇIDAN TEHDİT: LONDRA, GLASGOW, GALLER BOOMM!
IŞİD'e katılan İngiliz kadın Sally Jones, Twitter hesabından yaz aylarında İngiltere'yi bombalı saldırıların beklediğini söyleyen bir mesaj paylaştı. Cihatçı gelin ve "bayan terör" olarak da tanınan Jones, mesajına "Londra, Glasgow ve Galler'in patlayacağını yazdı. Jones, özellikle Haziran ve Temmuz aylarında metronun hedef olacağını belirtti.
2. DÜNYA SAVAŞI'NDA KAYBOLAN DENİZALTI BULUNDU
2. DÜNYA SAVAŞI'NDA KAYBOLAN DENİZALTI BULUNDU
Kraliyet Donanması'na ait T sınıfı denizaltı HMS P311, Cenovalı Massimo Domenico Bordone ve ekibi tarafından 100 metre derinlikte bulundu. İtalyan dalgıçlar denizaltıyı, Sardunya adasının kuzeydoğusunda yaptıkları dalışta 100 m derinlikte buldular.
RUSYA, IŞİD'E KİMYASAL MADDE GÖNDEREN TÜRK ŞİRKETLERİNİ AÇIKLADI
IŞİD'E KİMYASAL MADDE GÖNDEREN TÜRK ŞİRKETLERİ:
BM Genel Sekreterliği'ne bir mektup gönderen Çurkin, Gültaş Kimya, Marikem Kimyevi ve Endüstriyel Ürünler, Metkim, Ekim Gübre ve Diversey Kimya şirketlerinin IŞİD'e kimyasal içerikler gönderdiğini belirtti.
SAVCI: "ZARRAB, ERDOĞAN'LA YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE"
"ZARRAB, ERDOĞAN'LA YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE"
ABD'de yargılanan Reza Zarrab davasına bakan Savcı Preet Bharara, dosyaya 17 Aralık iddianamesini delil olarak sundu. Zarrab'ın kefaletle serbest kalma teklifine 'kaçma' şüphesiyle karşı çıkan Bharara, Reza Zarrab'ın aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu üst düzey Türk yetkililerle yakın ilişki içinde olduğuna dikkat çekti.
ŞAMPİYON OLUP DUŞTA ÇIPLAK POZ VERDİLER
ŞAMPİYON OLUP DUŞTA ÇIPLAK POZ VERDİLER
Alman Bild Gazetesi’nin internet sitesinde yer verdiği habere göre, son dört sezon arasında 3. şampiyonluğu kazanan bayan hentbol takımı, duşun altında toplu olarak poz vermekten geri kalmadı.
RUSYA'DAN ALPARSLAN ÇELİK'E DAVA
RUSYA'DAN ALPARSLAN ÇELİK'E DAVA
Suriye sınırında geçtiğimiz yıl Kasım ayında Türkiye jetlerinin ‘sınır ihlali yaptığı’ iddiasıyla vurduğu uçaktan atlayan Rus pilot Oleg Peşkov’u vurduğunu söyleyen Alparslan Çelik hakkında Rusya’da dava açıldı.
EGE DENİZİ'NDE 5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
EGE DENİZİ'NDE 5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
Ege Denizi'nde Girit Adası'nın güneydoğusunda 10 km derinlikte 5,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem korku yarattı. Atina Yer Bilimleri Enstitüsü, saat 11.36'da meydana gelen depremin Ege Denizi'nde meydana geldiğini, denizin 10 km derinliğinde oluştuğunu ve büyüklüğünün 5,6 olduğunu açıkladı.
RAŞİD GANNUŞİ: "SİYASAL İSLAM'DAN VAZGEÇTİK"
RAŞİD GANNUŞİ: "SİYASAL İSLAM'DAN VAZGEÇTİK"
Arap Baharı’nın ortaya çıktığı Tunus'un, Müslüman Kardeşler ile bağlantılı Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, partisinin dini ve siyasi faaliyetlerini birbirinden ayıracağını söyledi. ‘İslam alimi' vasfı da taşıyan Gannuşi, partisi Ennahda'nın düzenlediği kongre vesilesiyle Le Monde’a açıklamalarda bulundu.
İSRAİL SAVUNMA BAKANI YA'ALON İSTİFA ETTİ
İSRAİL SAVUNMA BAKANI YA'ALON İSTİFA ETTİ
İsrail Başbakanı Netanyahu’nun aşırı sağcı Evimiz İsrail’in lideri Lieberman’la koalisyon görüşmeleri yapması kabinede ipleri kopardı. Netanyahu’nun Lieberman’a koltuğunu vermeyi planladığı Savunma Bakanı Ya'alon istifa etti.
IŞİD MAŞKİ KAPISI'NIN YIKIM GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
IŞİD MAŞKİ KAPISI'NIN YIKIM GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
IŞİD’in, 2014’ten beri hakimiyetinde bulundurduğu Musul yakınlarındaki Ninova’da Maşki Kapısı’nının yok edilme fotoğraflarını yayımladı. Çeşitli kaynaklar, “Tanrı’nın Kapısı” olarak da bilinen Maşki Kapısı’nın IŞİD tarafından yıkıldığını belirtmişti fakat bu iddiaların doğruluğu teyit edilememişti.
PAPA: DEVLETLER LAİK OLMALI
PAPA: DEVLETLER LAİK OLMALI
Vatikan ve İtalya medyasına yansıyan haberlere göre Papa, dinin kamusal alandaki yeri ve laiklikle ilgili bir soruya, "Devletler laik olmalı. Dini devletlerin sonu kötü oluyor. Tarihe aykırı bu" diye cevap verdi.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 
  Bizhaberiz.net © 2010 | Son Güncelleme : 29.06.2016 - 08:39:43 | Şu an 50 kişi online | Kullanım Koşulları Reporters Without Borders   International Federation of Journalists   Çağdaş Gazeteciler Derneği