ANA SAYFAKÜNYEİLETİŞİMREKLAM
   
SURİYE'DE TÜRK MÜCAHİTLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Suriye'de Türk mücahitler

İslamcı Osman Karahan'ın Halep'te öldürülmesinin ardından, Suriye'ye savaşmak için giden Türk mücahitler konusu gündeme geldi. Türkiye'den gidenlerin sayısının hala sembolik olduğu söylenirken, Türkiye'nin uluslararası İslam'ın savaş üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

İslamcı Osman Karahan Halep'te öldürüldüSuriye'ye karşı muhaliflerin yanında savaşırken Halep'te öldürülen militan islamcı Osman Karahan'ın Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Birçok İslami örgütün şemsiye örgütü Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Cuma namazı sonrasında Halep’te öldürülen Osman Karahan için Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonrasında “Halep Şehidimiz Osman Karahan’a Rahmet, Esed Çetesi ve İşbirlikçilerine Lanet Olsun!”, “Katil Baas Çetesinin Karşısında, Suriye Halkının Yanındayız!”, “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” yazılı pankartlar açılırken, “Katil Baas Ordusuna Karşı, Yaşasın Suriye Halkının Özgür Ordusu!”, “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır!”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek!” yazılı dövizler ve tevhid bayraklarıyla Özgür Suriye Ordusu flamaları taşındı.

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer şunları kaydetti:

“Osman Karahan için şunu söylemek gerekiyor ki; o 28 Şubat darbe sürecinde de içimizdeki Esed’lere, Baas cuntasına karşı mücadele etti. Başörtüsü mücadelesinde üniversite kapılarında her zaman direnen öğrencilerinin yanında oldu, onlarla birlikte coplandı, gözaltına alındı. Yerel-küresel haksızlıkların karşısında mücadele ile geçen bir ömür şehadetle sonuçlandı. Rabbimiz bu şehadeti Suriyeli Müslümanların yardımına gereği gibi koşmayan bizlerin uyanışına vesile kılsın!” diye konuştu.

Osman Karahan'ın islam davası
1970 yılında Afşin’de doğan Av. Osman Karahan, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Osman Karahan 1990’ların sonundan itibaren avukat olarak, lise ve üniversitelerde türban ve başörtüsü yasağına karşı davaları üstlendi.

İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu, HSBC ve sinagog binalarına 2003’te düzenlenen saldırılarda 63 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Türkiye’deki El Kaide lideri Loui Sakka’nın avukatlığını üstlenince kamuoyunda adı genişçe duyuldu. Suriye uyruklu Sakka'nın Irak'taki El Kaide'den emir aldığı öne sürülüyordu.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaçak Kuran kursu düzenlendiği iddia edilen bir camide bulunan not nedeniyle, jandarma tarafından “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla Adalet Bakanlığı’na şikayet edildi. Açılan soruşturma 2005’te takipsizlikle sonuçlandı.

Karahan, Türkiye’deki El Kaide’ye 2006’da düzenlenen operasyonda, yardım ve yataklık iddiasıyla gözaltına alındı ancak delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.

“Öldüğü zaman etrafa misk kokusu yayıldı”
Avukat Osman Karahan’la birlikte Suriye’de savaşan başka bir islamcı militan Mahmut A. Karahan'ın Halep'de nasıl çarpıştığını anlattı.

Mahmut A., Osman Karahan’la birlikte 100’den fazla mücahidin Halep’in Selahattin semtinde saldırıya geçtiğini, Suriye Ordusu’nun uçaklarla bomba yağdırdığını söyledi. Aralarında Osman Karahan’ın da bulunduğu bir grup mücahidin öğle namaını kılmak için camiye gittiğini ve caminin bombalanmaya başlamasıyla Osman Karahan’la birlikte kendilerini dışarı attıklarını söyleyen Mahmut A., “Cami tamamen çöktü. Mücahidlerle tankı ele geçirmek, karakolu almak için saldırıya geçtik” dedi. Mücahidlerin tankı ele geçirdikten sonra Suriye Ordusu’nun uçaklarla bombalamaya devam ettiğini hatırlatan Mahmut A., “Karakol binasını almak üzereydik. Osman Karahan’la tankı siper yaptık. İlerleme sırasında sıcak çatışmada, Osman Karahan ve Suriyeli Derize kasabasından cihada katılan mücahitler şehid oldu, üç kişi yaralandı. Osman Karahan sıcak çatışmada keskin nişancılar tarafından şehid edildi” dedi.

Kendisinin de Derize kasabasından cihada katıldığını hatırlatan Mahmut A., “Osman Karahan kucağımda şehit oldu. Şehit olduktan sonra etrafa misk kokusu yayıldı.” dedi.

Osman ve Mahmut dışında Suriye'de kaç Türkiye'li mücahit var?
BBC'nin haberine göre uzun yıllardır avukatlık yapan Karahan’ın Suriye’deki rejime karşı silaha sarılma zamanlamasının bir rastlantı değil. Paris’te yaşayan Dr. Mustafa Peköz “Bir kısım sembolik isimlerin ön plana çıkması doğal olarak dikkatleri Türkiye kökenli İslamcı örgütlerin Suriye’deki faaliyetlerine çekiyor” diyor.

Karahan’ın duruşmalarda El Kaide sanıklarından çok, “El Kaide’nin meşruluğunu” savunduğuna dikkat çeken Peköz’e göre, ortada örgütsel bir ilişki olmasa bile, “ideolojik-politik ve ruhsal bir bağ olduğu söylenebilir.”

“Küresel Güçlerin Ortadoğu Stratejisi” ve “Türkiye’de Politik İslamın Gelişimi” başlıklı kitapların yazarı, Türkiye’den Beşar Esad rejimine karşı savaşmak için giden militan sayısının 200-250 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Peköz, bu sayının Türkiye’nin izlediği politikanın etkisiyle artma eğiliminde olduğu kanısında.

Türk hükümetinin Sünni eksenli İslam politikasına destek veren onlarca İslami örgüt olduğunu söyleyen Peköz, şu eğilime dikkat çekiyor: “Geçmişte Afganistan, Pakistan, Çeçenistan, Bosna Hersek gibi bölgelere gidip savaşan ve halen savaşan çok sayıda El Kaide militanın olduğu biliniyor. Bunların tahmini rakamları 300-350 civarında olduğu söylense de biraz daha fazla olması mümkün. Ben, eskiden bu bölgelere gidip savaşanlardan çok, yeni yetişen kuşak içinde Suriye’ye gidenlerin daha fazla olacağını düşünüyorum.”

Özellikle Bingöl ve Diyarbakır gibi illerdeki El Kaide yanlısı Kürt militanların Suriye’ye gidişinin yaklaşık bir yıl önce başladığına işaret eden yazar, Karahan’ın gidişinin ise 4-5 ay önceye rastladığını düşünüyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen açıklamalara işaret eden Peköz, Suriye’de savaşmak isteyen İslamcı örgütlerin Hatay ve Adana gibi illerden istihbarat desteği alarak Suriye’ye girdiğine vurgu yapıyor: "Türkiye, fiilen uluslararası İslami örgütlerin bir üssü haline gelmiş bulunuyor. Bu gruplar Türkiye üzerinde Suriye’ye giriş yapmaktadırlar" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada El Kaide militanlarının Irak üzerinden Suriye'ye geçerek saldırılarda bulunduğunu söylemişti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Zebari, "El Kaide üyesi militanların, terör eylemlerinde bulunmak için Irak sınırını geçerek Suriye'ye geçtiği yönünde elimizde kesin istihbarat bilgisi var" şeklide konuşmuştu. Zebari, El Kaide üyesi militanların, isyancılarla birlikte hareket ettiklerini ve yardımda bulunduklarını da ifade etmişti.

SOL.ORG.TR

HERSH KİMYASAL SALDIRI HABERİNİN ARKASINDA
Pulitzer ödüllü ABD'li gazeteci Seymour Hersh, "The Red Line and The Rat Line" (Kırmızı Hat ve Gizli Hat) adlı makalesinde yer verdiği, geçen yıl Ağustos ayında Suriye'de düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Türkiye hükümetinin olduğu bilgisinin arkasında duruyor.
FÜZELER TÜRKİYE'DEN GELEN ARAÇTAN ATILIYOR
Cihadcıları tarafından video paylaşım sitelerine yüklenen görüntülerde, militanların Grad füzesini Türkiye'den getirdikleri bir aracın üzerinden fırlattıkları görülüyor.
AYM'NİN TWITTER KARARINA ABD'DEN DESTEK
Anayasa Mahkemesi'nin Twitter yasağının kaldırılmasına ilişkin verdiği karara ABD'den destek geldi.
HALK DİRENİŞİ ZAFER GETİRDİ
"Diktatörlük yıkıldı, kanserden kurtulduk"
ZENCANİ BORCUNU ÖDEYEMİYOR
Türkiye'deki 17 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan işadamı Rıza Sarraf'ın İran'daki ortağı olduğu ileri sürülen Babek Zencani'nin İran yargısına verdiği mal varlığı listesinin borcunu kapatmaya yetmediği belirtildi.
İRAN ZENCANİ'NİN MAL VARLIĞINA EL KOYDU "BEYRUT KASABI" ŞARON ÖLDÜ
Uzun süredir komada olan eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron, hastanede öldü. Şaron, 1982 yılında Sabra ve Şatilla'da binlerce Filistinliyi katleden İsrail birliklerinin başındaki isimdi.
ARAFAT'IN CESEDİNDE POLONYUM BULUNDU
İsviçreli adli tıp uzmanları Filistin lideri Yaser Arafat'ın cesedi üzerinde yapılan incelemede, yüksek düzeyde polonyum çıktığını doğruladılar.
ŞİLİLİ İŞKENCE MAĞDURUNA 40 YIL SONRA TAZMİNAT
Şili'de Augusto Pinochet liderliğindeki askeri diktatörlük döneminde sürgüne gönderilen 80 yaşındaki bir işkence mağduru yaklaşık 40 yıl sonra hükümeti tazminat ödemeye mahkûm ettirdi.
JOHN KERRY'DEN MISIR'A ZİYARET
Ortadoğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mursi'nin devrilmesinden sonra ilk kez Mısır'a gitti.
ABD 35 DÜNYA LİDERİNİN TELEFONLARINI DİNLEMİŞ
NSA'in, başka kurumlardaki yetkililer aracılığıyla dünya liderlerinin telefonlarını elde ettiği ve bunları dinlediği ortaya çıktı.
SALİH MÜSLİM: "ESAD'SIZ ÇÖZÜM 2 MİLYON ALEVİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ DEMEK"
PYD Eş Başkanı Salih Müslim Suriye'de Esad'sız çözümün güç olduğunu belirtti, ‘Esad'sız bir çözüm 2 milyon Alevi'nin öldürülmesi demek anlamına geliyor' dedi.
RUSYA'DAN TAM SAHA PRES
Suriye'ye yönelik askeri bir müdahale tehdidini şimdilik savuşturan Moskova yönetimi, ABD'yi tam boy bir çözüme ikna edebilmek için İran kartına oynuyor. Rusya, bu kez İran'a S-300 satışını gündeme getirdi.
ABD'DEN LÜBNAN'DAKİ DİPLOMATLARINA ÜLKEYİ BOŞALTIN ÇAĞRISI
ABD, Lübnan'daki acil durum personeli dışındaki diplomatlarını ve ailelerini ülkeyi terk etmeye çağırdı.
FRANSA: "TEK BAŞIMIZA MÜDAHALE ETMEYİZ"
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ABD Kongresi'nden müdahale kararı çıkmazsa Fransa'nın da Suriye'ye müdahale etmeyeceğini söyledi.
KÜBA'DAN BM'YE: SALDIRIYI ÖNLEYİN
Küba Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Suriye'ye yönelik bir saldırıyı engellemeye çağrıldı.
ESAD: "HER TÜRLÜ DIŞ MÜDAHALEYE KARŞILIĞI VERİLECEK"
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD'nin her türlü müdahalesine anında karşılık vereceklerini duyurdu.
KERRY: "SARİN GAZI TESPİT EDİLDİ"
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'den alınan örneklerde sarin gazı tespit edildiğini söyledi.
MÜBARE TAHLİYE EDİLDİ
Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tahliye edildi.
İSRAİL'DEN MISIR ORDUSUNA DESTEK
Mısır konusunda ABD ve AB'ye mesaj yollayan İsrail, ülkedeki dağılan otoriteyi yeniden tesis edebilecek tek gücün ordu olduğunu ve Mısır'da şun andaki sorunun demokrasiden çok dağılmanın engellenmesi olduğunu söyledi.
KIBRIS'IN KUZEYİNDE SEÇİM SONUÇLARI BELLİ OLDU
Kıbrıs'ın kuzeyinde yapılan erken seçimde parlamento yeniden belirlendi. Katılımın düşük olduğu seçimde, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) en çok milletvekili çıkaran parti oldu.
MISIR DEPREMİ BÖLGEYİ SARSACAK
Mursi’nin Mısır ordusu tarafından devrilmesi, 'Arap Baharı' olarak adlandırılan sürecin restorasyon dönemine girdiğine işaret ediyor. Suudi Arabistan’ın Katar’la giriştiği liderlik mücadelesinde Riyad yönetiminin zaferi anlamına gelen darbenin artçı şoklarının, Tunus ve Filistin’de Hamas’ı sarsması bekleniyor.
İSRAİL: MURSİ İLE İYİ İLİŞKİLERİMİZ VARDI
İsrail yönetimi, Mursi önderliğindeki Mısır’la güvenlik açısından iyi ilişkilere sahip olduklarını söyledi.
DİKMEN DİRENİŞİ GUARDIAN'A KONU OLDU
İngiliz Guardian gazetesi, Ankara Dikmen’de Gezi Parkı eylemleri çerçevesinde devam eden hükümete karşıtı gösterileri konu edindi.
İSRAİL SERT ÇIKTI: TÜRKİYE'YE BEDEL ÖDETME ZAMANI
Üst düzey İsrailli yetkililer, Ankara’nın, Tel Aviv’in Mavi Marmara baskını nedeniyle özür dilemesinin ardından yapılan uzlaşmanın gereklerini yerine getirmediğini söyledi. Yetkililer, “Ankara’ya, çirkinin davranışının diplomatik bedelini ödetme zamanı” dediler.
ALMANYA-KÜBA DAYANIŞMA AĞI'NDAN TÜRKİYE HALKIYLA DAYANIŞMA MESAJI
Almanya-Küba Dayanışma Ağı (Netzwerk-Cuba) 25 Haziran günü José Martí Küba Dostluk Derneği’ne bir dayanışma mesajı iletti. Mesajda AKP hükümetinin Orta Doğu coğrafyasında üstlendiği rollere değinilirken mücadele içinde olan Türkiye halkını gururla takip ettikleri duyuruldu.
BREZİLYA DİRENİŞİ'NDEN KARELER...
Brezilya'da devam eden büyük halk eylemlerine ilişkin kareleri soL haber portalı okurlarıyla paylaştı.
DANİMARKA'DAN GEZİ DİRENİŞİNE DESTEK
Gezi Parkı direnişine Danimarka’dan bir destek de Danimarka’dan geldi. Direnişe destek için 18 Haziran’da çadır kuran eylemciler bugün bir yürüyüş düzenledi.
'ÇAPULCU' SHOMSKY'DEN MESAJ VAR
Amerikalı düşünür Noam Chomsky'den Gezi Parkı direnişine videolu destek.
KIBRIS'TA 'GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ' KABUL EDİLDİ! HÜKÜMET DÜŞTÜ!
Kıbrıs'ta İrsen Küçük hükümeti, meclisteki güvensizlik önergesinin kabul edilmesiyle düştü. Daha önce, erken genel seçimlerin 28 Temmuz'da yapılması kararlaştırılmıştı.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 
  Bizhaberiz.net © 2010 | Son Güncelleme : 17.04.2014 - 14:06:32 | Şu an 19 kişi online | Kullanım Koşulları Reporters Without Borders   International Federation of Journalists   Çağdaş Gazeteciler Derneği