ANA SAYFABİZHABERİZİLETİŞİMREKLAM
   
SURİYE'DE TÜRK MÜCAHİTLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Suriye'de Türk mücahitler

İslamcı Osman Karahan'ın Halep'te öldürülmesinin ardından, Suriye'ye savaşmak için giden Türk mücahitler konusu gündeme geldi. Türkiye'den gidenlerin sayısının hala sembolik olduğu söylenirken, Türkiye'nin uluslararası İslam'ın savaş üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

İslamcı Osman Karahan Halep'te öldürüldüSuriye'ye karşı muhaliflerin yanında savaşırken Halep'te öldürülen militan islamcı Osman Karahan'ın Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Birçok İslami örgütün şemsiye örgütü Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Cuma namazı sonrasında Halep’te öldürülen Osman Karahan için Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonrasında “Halep Şehidimiz Osman Karahan’a Rahmet, Esed Çetesi ve İşbirlikçilerine Lanet Olsun!”, “Katil Baas Çetesinin Karşısında, Suriye Halkının Yanındayız!”, “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” yazılı pankartlar açılırken, “Katil Baas Ordusuna Karşı, Yaşasın Suriye Halkının Özgür Ordusu!”, “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır!”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek!” yazılı dövizler ve tevhid bayraklarıyla Özgür Suriye Ordusu flamaları taşındı.

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer şunları kaydetti:

“Osman Karahan için şunu söylemek gerekiyor ki; o 28 Şubat darbe sürecinde de içimizdeki Esed’lere, Baas cuntasına karşı mücadele etti. Başörtüsü mücadelesinde üniversite kapılarında her zaman direnen öğrencilerinin yanında oldu, onlarla birlikte coplandı, gözaltına alındı. Yerel-küresel haksızlıkların karşısında mücadele ile geçen bir ömür şehadetle sonuçlandı. Rabbimiz bu şehadeti Suriyeli Müslümanların yardımına gereği gibi koşmayan bizlerin uyanışına vesile kılsın!” diye konuştu.

Osman Karahan'ın islam davası
1970 yılında Afşin’de doğan Av. Osman Karahan, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Osman Karahan 1990’ların sonundan itibaren avukat olarak, lise ve üniversitelerde türban ve başörtüsü yasağına karşı davaları üstlendi.

İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu, HSBC ve sinagog binalarına 2003’te düzenlenen saldırılarda 63 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Türkiye’deki El Kaide lideri Loui Sakka’nın avukatlığını üstlenince kamuoyunda adı genişçe duyuldu. Suriye uyruklu Sakka'nın Irak'taki El Kaide'den emir aldığı öne sürülüyordu.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaçak Kuran kursu düzenlendiği iddia edilen bir camide bulunan not nedeniyle, jandarma tarafından “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla Adalet Bakanlığı’na şikayet edildi. Açılan soruşturma 2005’te takipsizlikle sonuçlandı.

Karahan, Türkiye’deki El Kaide’ye 2006’da düzenlenen operasyonda, yardım ve yataklık iddiasıyla gözaltına alındı ancak delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.

“Öldüğü zaman etrafa misk kokusu yayıldı”
Avukat Osman Karahan’la birlikte Suriye’de savaşan başka bir islamcı militan Mahmut A. Karahan'ın Halep'de nasıl çarpıştığını anlattı.

Mahmut A., Osman Karahan’la birlikte 100’den fazla mücahidin Halep’in Selahattin semtinde saldırıya geçtiğini, Suriye Ordusu’nun uçaklarla bomba yağdırdığını söyledi. Aralarında Osman Karahan’ın da bulunduğu bir grup mücahidin öğle namaını kılmak için camiye gittiğini ve caminin bombalanmaya başlamasıyla Osman Karahan’la birlikte kendilerini dışarı attıklarını söyleyen Mahmut A., “Cami tamamen çöktü. Mücahidlerle tankı ele geçirmek, karakolu almak için saldırıya geçtik” dedi. Mücahidlerin tankı ele geçirdikten sonra Suriye Ordusu’nun uçaklarla bombalamaya devam ettiğini hatırlatan Mahmut A., “Karakol binasını almak üzereydik. Osman Karahan’la tankı siper yaptık. İlerleme sırasında sıcak çatışmada, Osman Karahan ve Suriyeli Derize kasabasından cihada katılan mücahitler şehid oldu, üç kişi yaralandı. Osman Karahan sıcak çatışmada keskin nişancılar tarafından şehid edildi” dedi.

Kendisinin de Derize kasabasından cihada katıldığını hatırlatan Mahmut A., “Osman Karahan kucağımda şehit oldu. Şehit olduktan sonra etrafa misk kokusu yayıldı.” dedi.

Osman ve Mahmut dışında Suriye'de kaç Türkiye'li mücahit var?
BBC'nin haberine göre uzun yıllardır avukatlık yapan Karahan’ın Suriye’deki rejime karşı silaha sarılma zamanlamasının bir rastlantı değil. Paris’te yaşayan Dr. Mustafa Peköz “Bir kısım sembolik isimlerin ön plana çıkması doğal olarak dikkatleri Türkiye kökenli İslamcı örgütlerin Suriye’deki faaliyetlerine çekiyor” diyor.

Karahan’ın duruşmalarda El Kaide sanıklarından çok, “El Kaide’nin meşruluğunu” savunduğuna dikkat çeken Peköz’e göre, ortada örgütsel bir ilişki olmasa bile, “ideolojik-politik ve ruhsal bir bağ olduğu söylenebilir.”

“Küresel Güçlerin Ortadoğu Stratejisi” ve “Türkiye’de Politik İslamın Gelişimi” başlıklı kitapların yazarı, Türkiye’den Beşar Esad rejimine karşı savaşmak için giden militan sayısının 200-250 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Peköz, bu sayının Türkiye’nin izlediği politikanın etkisiyle artma eğiliminde olduğu kanısında.

Türk hükümetinin Sünni eksenli İslam politikasına destek veren onlarca İslami örgüt olduğunu söyleyen Peköz, şu eğilime dikkat çekiyor: “Geçmişte Afganistan, Pakistan, Çeçenistan, Bosna Hersek gibi bölgelere gidip savaşan ve halen savaşan çok sayıda El Kaide militanın olduğu biliniyor. Bunların tahmini rakamları 300-350 civarında olduğu söylense de biraz daha fazla olması mümkün. Ben, eskiden bu bölgelere gidip savaşanlardan çok, yeni yetişen kuşak içinde Suriye’ye gidenlerin daha fazla olacağını düşünüyorum.”

Özellikle Bingöl ve Diyarbakır gibi illerdeki El Kaide yanlısı Kürt militanların Suriye’ye gidişinin yaklaşık bir yıl önce başladığına işaret eden yazar, Karahan’ın gidişinin ise 4-5 ay önceye rastladığını düşünüyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen açıklamalara işaret eden Peköz, Suriye’de savaşmak isteyen İslamcı örgütlerin Hatay ve Adana gibi illerden istihbarat desteği alarak Suriye’ye girdiğine vurgu yapıyor: "Türkiye, fiilen uluslararası İslami örgütlerin bir üssü haline gelmiş bulunuyor. Bu gruplar Türkiye üzerinde Suriye’ye giriş yapmaktadırlar" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada El Kaide militanlarının Irak üzerinden Suriye'ye geçerek saldırılarda bulunduğunu söylemişti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Zebari, "El Kaide üyesi militanların, terör eylemlerinde bulunmak için Irak sınırını geçerek Suriye'ye geçtiği yönünde elimizde kesin istihbarat bilgisi var" şeklide konuşmuştu. Zebari, El Kaide üyesi militanların, isyancılarla birlikte hareket ettiklerini ve yardımda bulunduklarını da ifade etmişti.

SOL.ORG.TR

ABD ISRARLI: YPG BİZİM İÇİN TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL!
Amerikan yönetimi bir kez daha, PKK ve Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) bakışında değişiklik olmadığını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby basın toplantısında PKK’yı terör örgütü olarak gördüklerini söylerken, “YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz” dedi.
SARRAF SUÇLAMALARI REDDETTİ, DAVA 16 HAZİRAN'A ERTELENDİ
Kapatılan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf, bugünkü duruşmada suçlamaları reddetti. Duruşma 16 Haziran’a ertelendi.
ALMANYA'DA MERKEL'E TÜRKİYE TEPKİSİ SÜRÜYOR
Alman siyasetinin önde gelen isimleri Merkel’in Türkiye ziyaretinde sığınmacı krizinin yanı sıra ülkedeki hak ihlallerini de mercek altına alması gerektiği görüşünde.
SUUDİ ARABİSTAN: IŞİD'İ ŞİİLERE KARŞI KURDUK
Financial Times gazetesi, Suudi Arabistan'ın IŞİD'i Irak'taki Şii etkisine karşı bir "cevap" olarak sahiplendiğini yazdı. Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kökenine ilişkin "komplo teorisi" olarak yaftalanan Körfez-Batı-IŞİD ilişkileri hakkında ilginç bir itiraf geldi. Financial Times'ta David Gardner imzasıyla yayımlanan bir makalede, ABD ile Suudi Arabistan ilişkilerindeki gerilime değinildi.
BREZİLYA, IŞİD'İN HEDEFİ OLMAKTAN KORKUYOR
Brezilya Terörle Mücadele Direktörü Luiz Alberto Sallaberry, Rio de Janeiro’da 5-21 Ağustos’ta düzenlenecek 2016 Yaz Olimpiyatı yaklaşırken ülkenin terör saldırısı hedefinde kalma ihtimalinin arttığını söyledi.
RUSYA: "TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE 150 CİHATÇI GİRDİ"
Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi, Türkiye’den Suriye’nin Lazkiye bölgesine 150’den fazla cihatçının girdiğini açıkladı.
RUSYA'DAN CEYŞ'ÜL İSLAM'A KINAMA
Suriye ve Irak'ta kimyasal silah kullanımını kınadıklarını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu saldırıların Şam hükümetinin bu tür eylemlerde bulunmadığını kanıtladığını vurguladı.
RUSYA'DA KARAKOLA İNTİHAR SALDIRISI
Rusya'nın güneybatısındaki Stavropol bölgesinde bir polis karakolu yakınında beş patlama gerçekleştiği belirtiliyor. Polis yetkilileri, ilk belirtilerin intihar saldırısına işaret ettiğini söylüyor.
UKRAYNA BAŞBAKANI YATSENYUK İSTİFA ETTİ
Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, haftalık 'halka sesleniş' konuşması sırasında, canlı yayında istifasını açıkladı.
RUSYA'DA KÜÇÜK UÇAK DÜŞTÜ: 2 ÖLÜ
Rusya'nın Çelyabinsk bölgesinde tek motorlu küçük eğitim uçağı Yak-52'nin düşmesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
ZAHAROVA: RUSYA'YA ATILAN KURŞUN AVRUPA'YI VURUYOR
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Rusya baskısının ardındaki hedefin Avrupa olduğunu düşündüğünü ifade etti.
İRAN: ESAD'IN İKTİDARDA KALIP KALMAMASINDAN SİZE NE?
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görev süresi sonuna kadar iktidarda kalması gerektiğini ve kendisini desteklemeye devam edecekleri açıkladı.
ABRİNİ: ASIL HEDEFİMİZ BİR KEZ DAHA PARİS'Tİ
Paris ve Brüksel saldırılarıyla bağlantılı olarak cuma günü gözaltına alınan Muhammed Abrini'nin, aslında Fransa'da yeni bir saldırı planladıklarını ancak Salah Abdeslam'ın yakalanması üzerine Brüksel'e yöneldiklerini söylediği açıklandı.
BRÜKSEL SALDIRGANI 'ŞAPKALI ADAM'IN KİMLİĞİ BELLİ OLDU
Belçika federal savcılığı, gözaltına alınanlar arasında bulunan Muhammed Abrini’nin, Brüksel havalimanındaki saldırıyla bağlantılı olarak aranan üçüncü zanlı olduğunu kabul ettiğini açıkladı.
"PANAMA BELGELERİ"NİN İLK KURBANI İZLANDA BAŞBAKANI
İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson, kamuoyunun baskısıyla istifa etti. Panama Belgeleri’nde Sigmundur Gunnlaugsson'un eksik mal beyanında bulunduğu ortaya çıkmıştı.
"PANAMA BELGELERİ" NEDİR?
Bazı dünya liderlerinin offshore hesaplar aracılığıyla yaptıkları yolsuzlukların sızması, günün "bomba" haberi olarak kayıtlara geçti. Ancak hem sızıntının türü, hem de sızıntıda rol oynayanlar şüphe çekiyor.
ABD'DEN ASKER AİLELERİNE: "TÜRKİYE'Yİ TERK EDİN"
ABD yetkilileri, İncirlik Üssü, İzmir ve Muğla'daki ABD'li askerlerin ailelerini Türkiye'den ayrılmaları için çağrıda bulundular.
SARRAF'I TUTUKLAYAN ABD'Lİ SAVCI, ERDOĞAN'I TAKİP EDİYOR
Adı 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarıyla anılan İran asıllı işadamı Rıza Sarraf'ı tutuklayan ABD'li Savcı Preet Bharara, Twitter'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı takibe aldı.
SARRAF'IN KEFALET TALEBİ REDDEDİLDİ
Kefalet talebi reddedilen Rıza Sarraf'ın Amerika'daki mal varlığına el konulacak. Sarraf, bir sonraki duruşmaya kadar federal hapishanede kalacak. Gelecek duruşma 4 Nisan'da.
BRÜKSEL'DE 3 BOMBA: 34 ÖLÜ 35 YARALI
Brüksel Zaventem Havaalanı'nda ve Maalbeek Metro İstasyonu'nda meydana gelen 3 bombalı saldırıda 34 kişi öldü, 35'den fazla yaralı var.
HEYSEM MENNA: "PYD OLMADAN ASLA"
Cenevre’deki Suriye görüşmelerine davet edilen Suriye Demokratik Konseyi (SDK) Eş Başkanı Heysem Menna, “Gideceksem dostlarımla giderim, aksi halde gitmem” dedi. Menna'nın, "dostlarımla" derken Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim’i kastettiği ifade ediliyor.
STOCKHOLM'DE ŞİDDETLİ PATLAMA
İsveç'in başkenti Stockholm’de restoranlar bölgesinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamanın meydana geldiği noktanın yakınlarında bir alışveriş merkezi de bulunuyor.
RUSYA İNTİKAM İÇİN ELAZIĞLI "KOMUTAN"I ARIYOR
Rus yayın organları, Türk jetlerince düşürülen SU-24 uçağının paraşütle atlayan pilotu Oleg Peşkov’u vuran Alparslan Çelik ve grubunun bölgede olduğunu, intikam alınacağını yazdı.
PYD, DAVUTOĞLU'NA RAĞMEN CENEVRE'YE DAVET EDİLDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “PYD Suriye barış görüşmelerine katılamaz” açıklamasına karşın, BM Suriye Özel Temsilcisi’nin yetkilendirdiği bir görevli, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’i Cenevre görüşmesine davet etti.
İSLAM ORDUSU'NA YENİ LİDER
Suriye'de hükümete karşı savaşan en büyük silahlı örgütlerden İslam Ordusu'nun öldürülen lideri Zehran Alluş'un yerine Ebu Hamam atandı.
İSLAM ORDUSU LİDERİ ŞAM'DA ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye'de hükümete karşı savaşan en büyük silahlı örgütlerden İslam Ordusu'nun lideri Zehran Alluş'un, Şam'da düzenlenen hava saldırısı sonucu öldürüldüğü bildirildi.
MALİKİ: TÜRK MÜDAHALESİNE KARŞILIK VERECEĞİZ
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri El Maliki, Türkiye'nin Musul'un Başika ilçesine asker sevk etmesini ‘işgal' diye niteleyip ‘karşılık vereceklerini' söyledi.
SU-24'ÜN KARA KUTUSU PUTİN'E SUNULDU
Su-24'ün kara kutusu Putine'e sunuldu. Rusya Devlet Başkanı, kara kutunun uluslararası uzmanlar eşliğinde açılmasını talep ediyor.
GEERT WİLDERS: AB'YE ASLA GİREMEYECEKSİNİZ!
Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders, Türklerin asla AB’ye giremeyeceğini savunarak, “Türkiye, burada istenmiyorsun” dedi.
PUTİN: IŞİD-TÜRKİYE PETROL TİCARETİ GÖRÜNTÜLERİ VAR!
Putin; "Terörizme çifte standart uygulayanlar ve IŞİD ile kriminal ilişkilere girenler ateşle oynuyor" diye konuştu.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 
  Bizhaberiz.net © 2010 | Son Güncelleme : 03.05.2016 - 06:50:17 | Şu an 81 kişi online | Kullanım Koşulları Reporters Without Borders   International Federation of Journalists   Çağdaş Gazeteciler Derneği