ANA SAYFABİZHABERİZİLETİŞİMREKLAM
   
SURİYE'DE TÜRK MÜCAHİTLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Suriye'de Türk mücahitler

İslamcı Osman Karahan'ın Halep'te öldürülmesinin ardından, Suriye'ye savaşmak için giden Türk mücahitler konusu gündeme geldi. Türkiye'den gidenlerin sayısının hala sembolik olduğu söylenirken, Türkiye'nin uluslararası İslam'ın savaş üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

İslamcı Osman Karahan Halep'te öldürüldüSuriye'ye karşı muhaliflerin yanında savaşırken Halep'te öldürülen militan islamcı Osman Karahan'ın Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Birçok İslami örgütün şemsiye örgütü Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Cuma namazı sonrasında Halep’te öldürülen Osman Karahan için Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonrasında “Halep Şehidimiz Osman Karahan’a Rahmet, Esed Çetesi ve İşbirlikçilerine Lanet Olsun!”, “Katil Baas Çetesinin Karşısında, Suriye Halkının Yanındayız!”, “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” yazılı pankartlar açılırken, “Katil Baas Ordusuna Karşı, Yaşasın Suriye Halkının Özgür Ordusu!”, “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır!”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek!” yazılı dövizler ve tevhid bayraklarıyla Özgür Suriye Ordusu flamaları taşındı.

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer şunları kaydetti:

“Osman Karahan için şunu söylemek gerekiyor ki; o 28 Şubat darbe sürecinde de içimizdeki Esed’lere, Baas cuntasına karşı mücadele etti. Başörtüsü mücadelesinde üniversite kapılarında her zaman direnen öğrencilerinin yanında oldu, onlarla birlikte coplandı, gözaltına alındı. Yerel-küresel haksızlıkların karşısında mücadele ile geçen bir ömür şehadetle sonuçlandı. Rabbimiz bu şehadeti Suriyeli Müslümanların yardımına gereği gibi koşmayan bizlerin uyanışına vesile kılsın!” diye konuştu.

Osman Karahan'ın islam davası
1970 yılında Afşin’de doğan Av. Osman Karahan, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Osman Karahan 1990’ların sonundan itibaren avukat olarak, lise ve üniversitelerde türban ve başörtüsü yasağına karşı davaları üstlendi.

İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu, HSBC ve sinagog binalarına 2003’te düzenlenen saldırılarda 63 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Türkiye’deki El Kaide lideri Loui Sakka’nın avukatlığını üstlenince kamuoyunda adı genişçe duyuldu. Suriye uyruklu Sakka'nın Irak'taki El Kaide'den emir aldığı öne sürülüyordu.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaçak Kuran kursu düzenlendiği iddia edilen bir camide bulunan not nedeniyle, jandarma tarafından “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla Adalet Bakanlığı’na şikayet edildi. Açılan soruşturma 2005’te takipsizlikle sonuçlandı.

Karahan, Türkiye’deki El Kaide’ye 2006’da düzenlenen operasyonda, yardım ve yataklık iddiasıyla gözaltına alındı ancak delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.

“Öldüğü zaman etrafa misk kokusu yayıldı”
Avukat Osman Karahan’la birlikte Suriye’de savaşan başka bir islamcı militan Mahmut A. Karahan'ın Halep'de nasıl çarpıştığını anlattı.

Mahmut A., Osman Karahan’la birlikte 100’den fazla mücahidin Halep’in Selahattin semtinde saldırıya geçtiğini, Suriye Ordusu’nun uçaklarla bomba yağdırdığını söyledi. Aralarında Osman Karahan’ın da bulunduğu bir grup mücahidin öğle namaını kılmak için camiye gittiğini ve caminin bombalanmaya başlamasıyla Osman Karahan’la birlikte kendilerini dışarı attıklarını söyleyen Mahmut A., “Cami tamamen çöktü. Mücahidlerle tankı ele geçirmek, karakolu almak için saldırıya geçtik” dedi. Mücahidlerin tankı ele geçirdikten sonra Suriye Ordusu’nun uçaklarla bombalamaya devam ettiğini hatırlatan Mahmut A., “Karakol binasını almak üzereydik. Osman Karahan’la tankı siper yaptık. İlerleme sırasında sıcak çatışmada, Osman Karahan ve Suriyeli Derize kasabasından cihada katılan mücahitler şehid oldu, üç kişi yaralandı. Osman Karahan sıcak çatışmada keskin nişancılar tarafından şehid edildi” dedi.

Kendisinin de Derize kasabasından cihada katıldığını hatırlatan Mahmut A., “Osman Karahan kucağımda şehit oldu. Şehit olduktan sonra etrafa misk kokusu yayıldı.” dedi.

Osman ve Mahmut dışında Suriye'de kaç Türkiye'li mücahit var?
BBC'nin haberine göre uzun yıllardır avukatlık yapan Karahan’ın Suriye’deki rejime karşı silaha sarılma zamanlamasının bir rastlantı değil. Paris’te yaşayan Dr. Mustafa Peköz “Bir kısım sembolik isimlerin ön plana çıkması doğal olarak dikkatleri Türkiye kökenli İslamcı örgütlerin Suriye’deki faaliyetlerine çekiyor” diyor.

Karahan’ın duruşmalarda El Kaide sanıklarından çok, “El Kaide’nin meşruluğunu” savunduğuna dikkat çeken Peköz’e göre, ortada örgütsel bir ilişki olmasa bile, “ideolojik-politik ve ruhsal bir bağ olduğu söylenebilir.”

“Küresel Güçlerin Ortadoğu Stratejisi” ve “Türkiye’de Politik İslamın Gelişimi” başlıklı kitapların yazarı, Türkiye’den Beşar Esad rejimine karşı savaşmak için giden militan sayısının 200-250 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Peköz, bu sayının Türkiye’nin izlediği politikanın etkisiyle artma eğiliminde olduğu kanısında.

Türk hükümetinin Sünni eksenli İslam politikasına destek veren onlarca İslami örgüt olduğunu söyleyen Peköz, şu eğilime dikkat çekiyor: “Geçmişte Afganistan, Pakistan, Çeçenistan, Bosna Hersek gibi bölgelere gidip savaşan ve halen savaşan çok sayıda El Kaide militanın olduğu biliniyor. Bunların tahmini rakamları 300-350 civarında olduğu söylense de biraz daha fazla olması mümkün. Ben, eskiden bu bölgelere gidip savaşanlardan çok, yeni yetişen kuşak içinde Suriye’ye gidenlerin daha fazla olacağını düşünüyorum.”

Özellikle Bingöl ve Diyarbakır gibi illerdeki El Kaide yanlısı Kürt militanların Suriye’ye gidişinin yaklaşık bir yıl önce başladığına işaret eden yazar, Karahan’ın gidişinin ise 4-5 ay önceye rastladığını düşünüyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen açıklamalara işaret eden Peköz, Suriye’de savaşmak isteyen İslamcı örgütlerin Hatay ve Adana gibi illerden istihbarat desteği alarak Suriye’ye girdiğine vurgu yapıyor: "Türkiye, fiilen uluslararası İslami örgütlerin bir üssü haline gelmiş bulunuyor. Bu gruplar Türkiye üzerinde Suriye’ye giriş yapmaktadırlar" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada El Kaide militanlarının Irak üzerinden Suriye'ye geçerek saldırılarda bulunduğunu söylemişti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Zebari, "El Kaide üyesi militanların, terör eylemlerinde bulunmak için Irak sınırını geçerek Suriye'ye geçtiği yönünde elimizde kesin istihbarat bilgisi var" şeklide konuşmuştu. Zebari, El Kaide üyesi militanların, isyancılarla birlikte hareket ettiklerini ve yardımda bulunduklarını da ifade etmişti.

SOL.ORG.TR

ABD'DEN "YPG ARMALI ÜNİFORMA" AÇIKLAMASI
ABD'DEN "YPG ARMALI ÜNİFORMA" AÇIKLAMASI
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'de bulunan ABD askerlerini YPG simgesi taşıyan üniformalarla gösteren fotoğraflarla ilgili yorum yapmayı reddederek, askerlerinin geçmişte de ortaklarının simgelerini taşıdığını söyledi. Cook, ısrarlı sorular üzerine, "Özel operasyon kuvvetleri geçmişte de bazı ortaklarının simgeleri ve kimliklerini belirten işaretleri üzerlerinde taşımıştı" dedi.
ARABİSTAN: HAYVANLARLA FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK GÜNAH
SUUDİ ARABİSTAN: HAYVANLARLA FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK GÜNAH
Kısa süre önce satrancın bir çeşit kumar olduğu belirtilerek yasaklanması için fetva verilen Suudi Arabistan'da, şimdi de kedi, köpek gibi hayvanlarla fotoğraf çekilmesi yasaklandı. Suudi Arabistan'ın en yüksek dini otoritesi olan Din Adamları Yüksek Konseyi'nin üyesi Şeyh Salih Bir Favzan El Fazvan, kedi, köpek gibi hayvanlarla fotoğraf çekmenin İslam'a aykırı bir Batı adeti olduğunu iddia ederek, bu tür fotoğraf çekilmesinin engellenmesi için fetva verdi.
RUSYA: TÜRKİYE'DEN EL NUSRA'YA SİLAH AKIŞI DURMUYOR
RUSYA: TÜRKİYE'DEN EL NUSRA'YA SİLAH AKIŞI DURMUYOR
Türkiye'nin El Nusra militanlarına her gün silah sağlamaya devam ettiği belirtildi. Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Sergey Rudskoy, "Türkiye'den silah ve cephane taşıyan kamyonların akışı durmuyor. Bu kamyonlar her gün Türkiye—Suriye sınırını geçiyor" dedi.
İNGİLİZ CİHATÇIDAN TEHDİT: LONDRA, GLASGOW, GALLER BOOMM!
İNGİLİZ CİHATÇIDAN TEHDİT: LONDRA, GLASGOW, GALLER BOOMM!
IŞİD'e katılan İngiliz kadın Sally Jones, Twitter hesabından yaz aylarında İngiltere'yi bombalı saldırıların beklediğini söyleyen bir mesaj paylaştı. Cihatçı gelin ve "bayan terör" olarak da tanınan Jones, mesajına "Londra, Glasgow ve Galler'in patlayacağını yazdı. Jones, özellikle Haziran ve Temmuz aylarında metronun hedef olacağını belirtti.
2. DÜNYA SAVAŞI'NDA KAYBOLAN DENİZALTI BULUNDU
2. DÜNYA SAVAŞI'NDA KAYBOLAN DENİZALTI BULUNDU
Kraliyet Donanması'na ait T sınıfı denizaltı HMS P311, Cenovalı Massimo Domenico Bordone ve ekibi tarafından 100 metre derinlikte bulundu. İtalyan dalgıçlar denizaltıyı, Sardunya adasının kuzeydoğusunda yaptıkları dalışta 100 m derinlikte buldular.
RUSYA, IŞİD'E KİMYASAL MADDE GÖNDEREN TÜRK ŞİRKETLERİNİ AÇIKLADI
IŞİD'E KİMYASAL MADDE GÖNDEREN TÜRK ŞİRKETLERİ:
BM Genel Sekreterliği'ne bir mektup gönderen Çurkin, Gültaş Kimya, Marikem Kimyevi ve Endüstriyel Ürünler, Metkim, Ekim Gübre ve Diversey Kimya şirketlerinin IŞİD'e kimyasal içerikler gönderdiğini belirtti.
SAVCI: "ZARRAB, ERDOĞAN'LA YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE"
"ZARRAB, ERDOĞAN'LA YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE"
ABD'de yargılanan Reza Zarrab davasına bakan Savcı Preet Bharara, dosyaya 17 Aralık iddianamesini delil olarak sundu. Zarrab'ın kefaletle serbest kalma teklifine 'kaçma' şüphesiyle karşı çıkan Bharara, Reza Zarrab'ın aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu üst düzey Türk yetkililerle yakın ilişki içinde olduğuna dikkat çekti.
ŞAMPİYON OLUP DUŞTA ÇIPLAK POZ VERDİLER
ŞAMPİYON OLUP DUŞTA ÇIPLAK POZ VERDİLER
Alman Bild Gazetesi’nin internet sitesinde yer verdiği habere göre, son dört sezon arasında 3. şampiyonluğu kazanan bayan hentbol takımı, duşun altında toplu olarak poz vermekten geri kalmadı.
RUSYA'DAN ALPARSLAN ÇELİK'E DAVA
RUSYA'DAN ALPARSLAN ÇELİK'E DAVA
Suriye sınırında geçtiğimiz yıl Kasım ayında Türkiye jetlerinin ‘sınır ihlali yaptığı’ iddiasıyla vurduğu uçaktan atlayan Rus pilot Oleg Peşkov’u vurduğunu söyleyen Alparslan Çelik hakkında Rusya’da dava açıldı.
EGE DENİZİ'NDE 5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
EGE DENİZİ'NDE 5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
Ege Denizi'nde Girit Adası'nın güneydoğusunda 10 km derinlikte 5,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem korku yarattı. Atina Yer Bilimleri Enstitüsü, saat 11.36'da meydana gelen depremin Ege Denizi'nde meydana geldiğini, denizin 10 km derinliğinde oluştuğunu ve büyüklüğünün 5,6 olduğunu açıkladı.
RAŞİD GANNUŞİ: "SİYASAL İSLAM'DAN VAZGEÇTİK"
RAŞİD GANNUŞİ: "SİYASAL İSLAM'DAN VAZGEÇTİK"
Arap Baharı’nın ortaya çıktığı Tunus'un, Müslüman Kardeşler ile bağlantılı Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, partisinin dini ve siyasi faaliyetlerini birbirinden ayıracağını söyledi. ‘İslam alimi' vasfı da taşıyan Gannuşi, partisi Ennahda'nın düzenlediği kongre vesilesiyle Le Monde’a açıklamalarda bulundu.
İSRAİL SAVUNMA BAKANI YA'ALON İSTİFA ETTİ
İSRAİL SAVUNMA BAKANI YA'ALON İSTİFA ETTİ
İsrail Başbakanı Netanyahu’nun aşırı sağcı Evimiz İsrail’in lideri Lieberman’la koalisyon görüşmeleri yapması kabinede ipleri kopardı. Netanyahu’nun Lieberman’a koltuğunu vermeyi planladığı Savunma Bakanı Ya'alon istifa etti.
IŞİD MAŞKİ KAPISI'NIN YIKIM GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
IŞİD MAŞKİ KAPISI'NIN YIKIM GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI
IŞİD’in, 2014’ten beri hakimiyetinde bulundurduğu Musul yakınlarındaki Ninova’da Maşki Kapısı’nının yok edilme fotoğraflarını yayımladı. Çeşitli kaynaklar, “Tanrı’nın Kapısı” olarak da bilinen Maşki Kapısı’nın IŞİD tarafından yıkıldığını belirtmişti fakat bu iddiaların doğruluğu teyit edilememişti.
PAPA: DEVLETLER LAİK OLMALI
PAPA: DEVLETLER LAİK OLMALI
Vatikan ve İtalya medyasına yansıyan haberlere göre Papa, dinin kamusal alandaki yeri ve laiklikle ilgili bir soruya, "Devletler laik olmalı. Dini devletlerin sonu kötü oluyor. Tarihe aykırı bu" diye cevap verdi.
BAĞDAT'TA BOMBALI SALDIRI: 18 ÖLÜ
BAĞDAT'TA BOMBALI SALDIRI: 18 ÖLÜ
Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde bombalı araçla saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 18 kişi hayatını kaybederken 32 kişi de yaralandı. Ölenlerin 8'inin asker olduğu, yaralıların bir kısmınınsa polis ve işçi olduğu söylendi.
CASTRO: KÜBA HALKI KAZANACAK!
Komünist Kübalıların inancı, bu gezegende insanların onurla ve coşkuyla çalışırlarsa ihtiyaçları olan maddi ve kültürel değerleri üretebileceklerinin bir kanıtı olarak hep yaşayacak. Bunun için durmaksızın mücadelemizi sürdürmeliyiz. Latin Amerika ve dünyadaki dostlarımıza göstermeliyiz: Küba Halkı kazanacak.
ZAHAROVA'DAN ERDOĞAN SORUSUNA: DOKTOR DEĞİLİM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Karadeniz, Rus gölüne dönüşüyor" sözlerini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "Ben doktor değilim" dedi
UEFA BAŞKANI PLATİNİ İSTİFA ETTİ
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS, Michel Platini'nin cezasında indirime gitti. Kararın ardından UEFA Başkanı Platini istifa etti. FIFA'nın üst düzey yöneticileri geçen yıl 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı.
"BÖYLE GİDERSE TÜRKİYE AVRUPA'NIN DIŞINDA KALACAK"
Eski İtalya Başbakanı Romano Prodi, Türkiye'nin AB ile arasındaki mesafenin giderek açıldığını vurguladı. Prodi kendi blog sitesinde ise aynı yazıyı, "Böyle devam ederse Türkiye sonsuza dek Avrupa’nın dışında kalacak" başlığıyla duyurdu.
KİM JONG-UN'DAN "NÜKLEER SİLAH" AÇIKLAMASI
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-un, tehdit olmadığı sürece nükleer silah kullanmayacaklarını açıkladı.
IŞİD RAKKA'DA 7 YAŞINDA ÇOCUĞU İDAM ETTİ!
IŞİD, Rakka'da 7 yaşındaki bir çocuğu "dine küfür ettiği için" idam etti. Kısa adıyla IŞİD olarak anılan Irak-Şam İslam Devleti teröristlerinin acımasız faaliyetleri sürüyor. Rakka'da 7 yaşındaki Muaz Hassan, "dine küfür ettiği" iddiasıyla bir IŞİD militanı tarafından şikayet edildi, şeriat mahkemesi tarafından idama mahkûm edili ve kafasına bir kurşun sıkılarak idam edildi.
NEO-NAZİ YÜRÜYÜŞÜNÜ SAĞ YUMRUĞUYLA DELDİ
İsveç’in Borlänge kentinde 1 Mayıs günü Nazi Kuzey Direniş Hareketi mensubu ırkçıların düzenlediği yürüyüşte, Neo-Nazilerin önüne sağ yumruğunu havaya kaldırarak dikilen kadının fotoğrafı sosyal medyada hızla yayıldı.
ABD ISRARLI: YPG BİZİM İÇİN TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL!
Amerikan yönetimi bir kez daha, PKK ve Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) bakışında değişiklik olmadığını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby basın toplantısında PKK’yı terör örgütü olarak gördüklerini söylerken, “YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz” dedi.
SARRAF SUÇLAMALARI REDDETTİ, DAVA 16 HAZİRAN'A ERTELENDİ
Kapatılan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf, bugünkü duruşmada suçlamaları reddetti. Duruşma 16 Haziran’a ertelendi.
ALMANYA'DA MERKEL'E TÜRKİYE TEPKİSİ SÜRÜYOR
Alman siyasetinin önde gelen isimleri Merkel’in Türkiye ziyaretinde sığınmacı krizinin yanı sıra ülkedeki hak ihlallerini de mercek altına alması gerektiği görüşünde.
SUUDİ ARABİSTAN: IŞİD'İ ŞİİLERE KARŞI KURDUK
Financial Times gazetesi, Suudi Arabistan'ın IŞİD'i Irak'taki Şii etkisine karşı bir "cevap" olarak sahiplendiğini yazdı. Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kökenine ilişkin "komplo teorisi" olarak yaftalanan Körfez-Batı-IŞİD ilişkileri hakkında ilginç bir itiraf geldi. Financial Times'ta David Gardner imzasıyla yayımlanan bir makalede, ABD ile Suudi Arabistan ilişkilerindeki gerilime değinildi.
BREZİLYA, IŞİD'İN HEDEFİ OLMAKTAN KORKUYOR
Brezilya Terörle Mücadele Direktörü Luiz Alberto Sallaberry, Rio de Janeiro’da 5-21 Ağustos’ta düzenlenecek 2016 Yaz Olimpiyatı yaklaşırken ülkenin terör saldırısı hedefinde kalma ihtimalinin arttığını söyledi.
RUSYA: "TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE 150 CİHATÇI GİRDİ"
Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi, Türkiye’den Suriye’nin Lazkiye bölgesine 150’den fazla cihatçının girdiğini açıkladı.
RUSYA'DAN CEYŞ'ÜL İSLAM'A KINAMA
Suriye ve Irak'ta kimyasal silah kullanımını kınadıklarını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu saldırıların Şam hükümetinin bu tür eylemlerde bulunmadığını kanıtladığını vurguladı.
RUSYA'DA KARAKOLA İNTİHAR SALDIRISI
Rusya'nın güneybatısındaki Stavropol bölgesinde bir polis karakolu yakınında beş patlama gerçekleştiği belirtiliyor. Polis yetkilileri, ilk belirtilerin intihar saldırısına işaret ettiğini söylüyor.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 
  Bizhaberiz.net © 2010 | Son Güncelleme : 27.05.2016 - 12:34:10 | Şu an 107 kişi online | Kullanım Koşulları Reporters Without Borders   International Federation of Journalists   Çağdaş Gazeteciler Derneği