ANA SAYFABİZHABERİZİLETİŞİMREKLAM
   
SURİYE'DE TÜRK MÜCAHİTLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Suriye'de Türk mücahitler

İslamcı Osman Karahan'ın Halep'te öldürülmesinin ardından, Suriye'ye savaşmak için giden Türk mücahitler konusu gündeme geldi. Türkiye'den gidenlerin sayısının hala sembolik olduğu söylenirken, Türkiye'nin uluslararası İslam'ın savaş üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

İslamcı Osman Karahan Halep'te öldürüldüSuriye'ye karşı muhaliflerin yanında savaşırken Halep'te öldürülen militan islamcı Osman Karahan'ın Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Birçok İslami örgütün şemsiye örgütü Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Cuma namazı sonrasında Halep’te öldürülen Osman Karahan için Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonrasında “Halep Şehidimiz Osman Karahan’a Rahmet, Esed Çetesi ve İşbirlikçilerine Lanet Olsun!”, “Katil Baas Çetesinin Karşısında, Suriye Halkının Yanındayız!”, “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” yazılı pankartlar açılırken, “Katil Baas Ordusuna Karşı, Yaşasın Suriye Halkının Özgür Ordusu!”, “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır!”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek!” yazılı dövizler ve tevhid bayraklarıyla Özgür Suriye Ordusu flamaları taşındı.

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer şunları kaydetti:

“Osman Karahan için şunu söylemek gerekiyor ki; o 28 Şubat darbe sürecinde de içimizdeki Esed’lere, Baas cuntasına karşı mücadele etti. Başörtüsü mücadelesinde üniversite kapılarında her zaman direnen öğrencilerinin yanında oldu, onlarla birlikte coplandı, gözaltına alındı. Yerel-küresel haksızlıkların karşısında mücadele ile geçen bir ömür şehadetle sonuçlandı. Rabbimiz bu şehadeti Suriyeli Müslümanların yardımına gereği gibi koşmayan bizlerin uyanışına vesile kılsın!” diye konuştu.

Osman Karahan'ın islam davası
1970 yılında Afşin’de doğan Av. Osman Karahan, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Osman Karahan 1990’ların sonundan itibaren avukat olarak, lise ve üniversitelerde türban ve başörtüsü yasağına karşı davaları üstlendi.

İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu, HSBC ve sinagog binalarına 2003’te düzenlenen saldırılarda 63 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Türkiye’deki El Kaide lideri Loui Sakka’nın avukatlığını üstlenince kamuoyunda adı genişçe duyuldu. Suriye uyruklu Sakka'nın Irak'taki El Kaide'den emir aldığı öne sürülüyordu.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaçak Kuran kursu düzenlendiği iddia edilen bir camide bulunan not nedeniyle, jandarma tarafından “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla Adalet Bakanlığı’na şikayet edildi. Açılan soruşturma 2005’te takipsizlikle sonuçlandı.

Karahan, Türkiye’deki El Kaide’ye 2006’da düzenlenen operasyonda, yardım ve yataklık iddiasıyla gözaltına alındı ancak delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.

“Öldüğü zaman etrafa misk kokusu yayıldı”
Avukat Osman Karahan’la birlikte Suriye’de savaşan başka bir islamcı militan Mahmut A. Karahan'ın Halep'de nasıl çarpıştığını anlattı.

Mahmut A., Osman Karahan’la birlikte 100’den fazla mücahidin Halep’in Selahattin semtinde saldırıya geçtiğini, Suriye Ordusu’nun uçaklarla bomba yağdırdığını söyledi. Aralarında Osman Karahan’ın da bulunduğu bir grup mücahidin öğle namaını kılmak için camiye gittiğini ve caminin bombalanmaya başlamasıyla Osman Karahan’la birlikte kendilerini dışarı attıklarını söyleyen Mahmut A., “Cami tamamen çöktü. Mücahidlerle tankı ele geçirmek, karakolu almak için saldırıya geçtik” dedi. Mücahidlerin tankı ele geçirdikten sonra Suriye Ordusu’nun uçaklarla bombalamaya devam ettiğini hatırlatan Mahmut A., “Karakol binasını almak üzereydik. Osman Karahan’la tankı siper yaptık. İlerleme sırasında sıcak çatışmada, Osman Karahan ve Suriyeli Derize kasabasından cihada katılan mücahitler şehid oldu, üç kişi yaralandı. Osman Karahan sıcak çatışmada keskin nişancılar tarafından şehid edildi” dedi.

Kendisinin de Derize kasabasından cihada katıldığını hatırlatan Mahmut A., “Osman Karahan kucağımda şehit oldu. Şehit olduktan sonra etrafa misk kokusu yayıldı.” dedi.

Osman ve Mahmut dışında Suriye'de kaç Türkiye'li mücahit var?
BBC'nin haberine göre uzun yıllardır avukatlık yapan Karahan’ın Suriye’deki rejime karşı silaha sarılma zamanlamasının bir rastlantı değil. Paris’te yaşayan Dr. Mustafa Peköz “Bir kısım sembolik isimlerin ön plana çıkması doğal olarak dikkatleri Türkiye kökenli İslamcı örgütlerin Suriye’deki faaliyetlerine çekiyor” diyor.

Karahan’ın duruşmalarda El Kaide sanıklarından çok, “El Kaide’nin meşruluğunu” savunduğuna dikkat çeken Peköz’e göre, ortada örgütsel bir ilişki olmasa bile, “ideolojik-politik ve ruhsal bir bağ olduğu söylenebilir.”

“Küresel Güçlerin Ortadoğu Stratejisi” ve “Türkiye’de Politik İslamın Gelişimi” başlıklı kitapların yazarı, Türkiye’den Beşar Esad rejimine karşı savaşmak için giden militan sayısının 200-250 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Peköz, bu sayının Türkiye’nin izlediği politikanın etkisiyle artma eğiliminde olduğu kanısında.

Türk hükümetinin Sünni eksenli İslam politikasına destek veren onlarca İslami örgüt olduğunu söyleyen Peköz, şu eğilime dikkat çekiyor: “Geçmişte Afganistan, Pakistan, Çeçenistan, Bosna Hersek gibi bölgelere gidip savaşan ve halen savaşan çok sayıda El Kaide militanın olduğu biliniyor. Bunların tahmini rakamları 300-350 civarında olduğu söylense de biraz daha fazla olması mümkün. Ben, eskiden bu bölgelere gidip savaşanlardan çok, yeni yetişen kuşak içinde Suriye’ye gidenlerin daha fazla olacağını düşünüyorum.”

Özellikle Bingöl ve Diyarbakır gibi illerdeki El Kaide yanlısı Kürt militanların Suriye’ye gidişinin yaklaşık bir yıl önce başladığına işaret eden yazar, Karahan’ın gidişinin ise 4-5 ay önceye rastladığını düşünüyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen açıklamalara işaret eden Peköz, Suriye’de savaşmak isteyen İslamcı örgütlerin Hatay ve Adana gibi illerden istihbarat desteği alarak Suriye’ye girdiğine vurgu yapıyor: "Türkiye, fiilen uluslararası İslami örgütlerin bir üssü haline gelmiş bulunuyor. Bu gruplar Türkiye üzerinde Suriye’ye giriş yapmaktadırlar" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada El Kaide militanlarının Irak üzerinden Suriye'ye geçerek saldırılarda bulunduğunu söylemişti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Zebari, "El Kaide üyesi militanların, terör eylemlerinde bulunmak için Irak sınırını geçerek Suriye'ye geçtiği yönünde elimizde kesin istihbarat bilgisi var" şeklide konuşmuştu. Zebari, El Kaide üyesi militanların, isyancılarla birlikte hareket ettiklerini ve yardımda bulunduklarını da ifade etmişti.

SOL.ORG.TR

HEYSEM MENNA: "PYD OLMADAN ASLA"
Cenevre’deki Suriye görüşmelerine davet edilen Suriye Demokratik Konseyi (SDK) Eş Başkanı Heysem Menna, “Gideceksem dostlarımla giderim, aksi halde gitmem” dedi. Menna'nın, "dostlarımla" derken Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim’i kastettiği ifade ediliyor.
STOCKHOLM'DE ŞİDDETLİ PATLAMA
İsveç'in başkenti Stockholm’de restoranlar bölgesinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamanın meydana geldiği noktanın yakınlarında bir alışveriş merkezi de bulunuyor.
RUSYA İNTİKAM İÇİN ELAZIĞLI "KOMUTAN"I ARIYOR
Rus yayın organları, Türk jetlerince düşürülen SU-24 uçağının paraşütle atlayan pilotu Oleg Peşkov’u vuran Alparslan Çelik ve grubunun bölgede olduğunu, intikam alınacağını yazdı.
PYD, DAVUTOĞLU'NA RAĞMEN CENEVRE'YE DAVET EDİLDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “PYD Suriye barış görüşmelerine katılamaz” açıklamasına karşın, BM Suriye Özel Temsilcisi’nin yetkilendirdiği bir görevli, PYD Eş Başkanı Salih Müslim’i Cenevre görüşmesine davet etti.
İSLAM ORDUSU'NA YENİ LİDER
Suriye'de hükümete karşı savaşan en büyük silahlı örgütlerden İslam Ordusu'nun öldürülen lideri Zehran Alluş'un yerine Ebu Hamam atandı.
İSLAM ORDUSU LİDERİ ŞAM'DA ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye'de hükümete karşı savaşan en büyük silahlı örgütlerden İslam Ordusu'nun lideri Zehran Alluş'un, Şam'da düzenlenen hava saldırısı sonucu öldürüldüğü bildirildi.
MALİKİ: TÜRK MÜDAHALESİNE KARŞILIK VERECEĞİZ
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri El Maliki, Türkiye'nin Musul'un Başika ilçesine asker sevk etmesini ‘işgal' diye niteleyip ‘karşılık vereceklerini' söyledi.
SU-24'ÜN KARA KUTUSU PUTİN'E SUNULDU
Su-24'ün kara kutusu Putine'e sunuldu. Rusya Devlet Başkanı, kara kutunun uluslararası uzmanlar eşliğinde açılmasını talep ediyor.
GEERT WİLDERS: AB'YE ASLA GİREMEYECEKSİNİZ!
Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders, Türklerin asla AB’ye giremeyeceğini savunarak, “Türkiye, burada istenmiyorsun” dedi.
PUTİN: IŞİD-TÜRKİYE PETROL TİCARETİ GÖRÜNTÜLERİ VAR!
Putin; "Terörizme çifte standart uygulayanlar ve IŞİD ile kriminal ilişkilere girenler ateşle oynuyor" diye konuştu.
TÜRKİYE'DEN BELÇİKA'YA GİDEN SİLAH DOLU TIR DURDURULDU
İtalyan polisi, Türkiye’den Belçika’ya giden ve içinde yaklaşık 800 adet tüfek bulunan bir TIR’a el koyduğunu açıkladı.
ABD BAŞKANI OBAMA ANTALYA'YA GELDİ
ABD Başkanı Barack Obama, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 06.58'de Antalya'ya geldi. Obama, gelişinin hemen ardından apronda kendisi için bekleyen limuzine binerek, konaklayacağı otele hareket etti.
FRANSIZ POLİSİ: 127 ÖLÜ 180 YARALI
Fransa’nın başkenti Paris’te Cuma gecesi yaşanan terör saldırılarında en az 127 kişinin öldüğü, 80’i ağır 180 kişinin yaralandığı açıklandı. Bu sabah Paris polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, saldırılarında en az 127 kişi öldü; 80’i ağır, yaklaşık 180 kişi yaralandı.
LE MONDE ÇALIŞANININ ÇEKTİĞİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI
Le Monde'da çalışan ve evi Bataclan'ın acil durum çıkışını gören Daniel Psenny, çektiği videoyu ve yaşadıklarını aktardı.
HOLLANDE: ACIMASIZ BİR SAVAŞ YÜRÜTECEĞİZ
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırıların ardından yaptığı açıklamada "acımasız bir savaş yürüteceğiz" diyerek saldırganların karşılarında "kararlı bir Fransa" bulacaklarını belirtti.
PARİS SALDIRGANLARINDAN BİRİNİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU
Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan saldırganlarından birinin kimliği açıklandı. Bataclan konser salonunda intihar saldırısı gerçekleştiren üç saldırgandan birinin Paris doğumlu 29 yaşındaki Ömer İsmail Mustafai olduğu bildirildi.
NUSRA'YLA ORTAK TOPLANTI YAPMIŞLAR
ABD'nin eğitip donattığı gruptan 18 kişinin Nusra Cephesi tarafından kaçırıldığı iddia edilmişti. Ancak bu silahlı kişilerin, kaçırılmadan önce Nusra'nın da bulunduğu bir toplantıya katıldığı ortaya çıktı.
LONDRA'DA 70 BİN KİŞİ 'KEMER SIKMA'YA KARŞI YÜRÜDÜ
Londra’da yaklaşık 70 bin kişi, Muhafazakar Parti hükümetinin kemer sıkma politikalarına karşı yürüdü.
ÖSO KOMUTANI: 'YPG'YLE ŞİMDİLİK SAVAŞMIYORUZ'
ÖSO’ya bağlı 16. Tümen Komutanı Abdülhak el Hayyani, Halep’te YPG’yle yaşadıkları gerginlikle ilgili konuştu. El Hayyani, YPG’yle “şimdilik savaşmadıklarını” çünkü bunun AKP’ye kurulan bir tuzak olduğunu söyledi.
NÜKLEER DENİZALTIDA YANGIN
Rusya'da tersanede tamir edilmekte olan bir nükleer denizaltıda yangın çıktı. Yangının 20 metrekarelik bir alanı etkilediği belirtiliyor.
PİLOT: ÖYLE BİR ŞEY YAPACAĞIM SİSTEM DEĞİŞECEK
Uçağı düşürerek 150 kişinin ölümüne sebep olan yardımcı pilotun eski sevgilisine "Öyle bir şey yapacağım ki sistem değişecek" dediği ortaya çıktı.
YEMEN'DEN İDLİB'E UZANAN YOL
Suudi Arabistan'ın Yemen müdahalesi ile birlikte, Ortadoğu yeni bir kaosun içine yuvarlanmak üzere. Ancak Yemen, sadece Yemen'den ibaret değil. Aden Körfezi'nden İdlib'e doğru uzanan bir hattın yeni cephesini oluşturuyor.
ERDOĞAN: SUUDİLERİN YEMEN'E MÜDAHALESİNİ DESTEKLİYORUZ
Erdoğan, Suudi Arabistan'ın Yemen'e müdahalesini desteklediğini, saldırıya Türkiye'nin de destek verebileceğini söyledi.
"ERKEK DOKTOR İSTEMİYORUZ"
Hollanda'daki Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan iki Müslüman kız öğrencinin,"pratik klinik becerisi" dersinde erkek öğrenciler tarafından muayene edilmek istememesi dava konusu oldu.
HUSİ LİDERİ: YEMEN İŞGALCİYE MEZAR OLACAK
Suudi Arabistan'ın saldırısına uğrayan Yemen'de, Husilerin lideri Abdulmelik el Husi bir konuşma yaparak; "Yemen işgalciye mezar olacak" dedi.
SUUDİ ARABİSTAN YEMEN'E SALDIRDI: ONLARCA ÖLÜ
Yemen'de Şii Ensarullah Hareketinin ilerleyişini sürdürmesi üzerine Suudi Arabistan, 10 ülkenin katılımıyla Yemen'de askeri operasyon başlattı.
CHARLİE HEBDO SALDIRISINI YEMEN EL KAİDESİ ÜSTLENDİ!
Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıyı Yemen El Kaidesi üstlendi.
"HAYAT BOUMEDDİENE 6 GÜN TÜRKİYE'DE KALDI"
Fransa'daki market saldırısının sorumlusu Amedy Colibaly'nin sevgilisi Hayat Boumeddiene'in 2 Ocak'ta Madrid'ten İstanbul'a geldiği ve 8 Ocak'ta ise Suriye'ye geçtiği iddia edildi. Boumeddiene'nin 9 Ocak'taki dönüş biletini ise kullanmadığı öne sürüldü
2 MİLYON KİŞİ CHARLİE İÇİN YÜRÜDÜ
Paris'teki eylemde Fransız basınına göre 2 milyon kişi yürüdü. Tüm dünyada da destek verilen yürüyüşlerde, Charlie Hebdo ofislerine düzenlenen saldırı ve yaşanan katliam protesto edildi.
KUAŞİ KARDEŞLER ÖLDÜRÜLDÜ
Paris'de Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirerek 12 kişiyi öldüren Şerif ve Said Kuaşi kardeşler öldürüldü.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 
  Bizhaberiz.net © 2010 | Son Güncelleme : 09.02.2016 - 09:10:08 | Şu an 31 kişi online | Kullanım Koşulları Reporters Without Borders   International Federation of Journalists   Çağdaş Gazeteciler Derneği