ANA SAYFAKÜNYEİLETİŞİMREKLAM
   
SURİYE'DE TÜRK MÜCAHİTLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Suriye'de Türk mücahitler

İslamcı Osman Karahan'ın Halep'te öldürülmesinin ardından, Suriye'ye savaşmak için giden Türk mücahitler konusu gündeme geldi. Türkiye'den gidenlerin sayısının hala sembolik olduğu söylenirken, Türkiye'nin uluslararası İslam'ın savaş üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

İslamcı Osman Karahan Halep'te öldürüldüSuriye'ye karşı muhaliflerin yanında savaşırken Halep'te öldürülen militan islamcı Osman Karahan'ın Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Birçok İslami örgütün şemsiye örgütü Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Cuma namazı sonrasında Halep’te öldürülen Osman Karahan için Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonrasında “Halep Şehidimiz Osman Karahan’a Rahmet, Esed Çetesi ve İşbirlikçilerine Lanet Olsun!”, “Katil Baas Çetesinin Karşısında, Suriye Halkının Yanındayız!”, “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” yazılı pankartlar açılırken, “Katil Baas Ordusuna Karşı, Yaşasın Suriye Halkının Özgür Ordusu!”, “Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır!”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek!” yazılı dövizler ve tevhid bayraklarıyla Özgür Suriye Ordusu flamaları taşındı.

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer şunları kaydetti:

“Osman Karahan için şunu söylemek gerekiyor ki; o 28 Şubat darbe sürecinde de içimizdeki Esed’lere, Baas cuntasına karşı mücadele etti. Başörtüsü mücadelesinde üniversite kapılarında her zaman direnen öğrencilerinin yanında oldu, onlarla birlikte coplandı, gözaltına alındı. Yerel-küresel haksızlıkların karşısında mücadele ile geçen bir ömür şehadetle sonuçlandı. Rabbimiz bu şehadeti Suriyeli Müslümanların yardımına gereği gibi koşmayan bizlerin uyanışına vesile kılsın!” diye konuştu.

Osman Karahan'ın islam davası
1970 yılında Afşin’de doğan Av. Osman Karahan, 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Osman Karahan 1990’ların sonundan itibaren avukat olarak, lise ve üniversitelerde türban ve başörtüsü yasağına karşı davaları üstlendi.

İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu, HSBC ve sinagog binalarına 2003’te düzenlenen saldırılarda 63 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Türkiye’deki El Kaide lideri Loui Sakka’nın avukatlığını üstlenince kamuoyunda adı genişçe duyuldu. Suriye uyruklu Sakka'nın Irak'taki El Kaide'den emir aldığı öne sürülüyordu.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaçak Kuran kursu düzenlendiği iddia edilen bir camide bulunan not nedeniyle, jandarma tarafından “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla Adalet Bakanlığı’na şikayet edildi. Açılan soruşturma 2005’te takipsizlikle sonuçlandı.

Karahan, Türkiye’deki El Kaide’ye 2006’da düzenlenen operasyonda, yardım ve yataklık iddiasıyla gözaltına alındı ancak delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.

“Öldüğü zaman etrafa misk kokusu yayıldı”
Avukat Osman Karahan’la birlikte Suriye’de savaşan başka bir islamcı militan Mahmut A. Karahan'ın Halep'de nasıl çarpıştığını anlattı.

Mahmut A., Osman Karahan’la birlikte 100’den fazla mücahidin Halep’in Selahattin semtinde saldırıya geçtiğini, Suriye Ordusu’nun uçaklarla bomba yağdırdığını söyledi. Aralarında Osman Karahan’ın da bulunduğu bir grup mücahidin öğle namaını kılmak için camiye gittiğini ve caminin bombalanmaya başlamasıyla Osman Karahan’la birlikte kendilerini dışarı attıklarını söyleyen Mahmut A., “Cami tamamen çöktü. Mücahidlerle tankı ele geçirmek, karakolu almak için saldırıya geçtik” dedi. Mücahidlerin tankı ele geçirdikten sonra Suriye Ordusu’nun uçaklarla bombalamaya devam ettiğini hatırlatan Mahmut A., “Karakol binasını almak üzereydik. Osman Karahan’la tankı siper yaptık. İlerleme sırasında sıcak çatışmada, Osman Karahan ve Suriyeli Derize kasabasından cihada katılan mücahitler şehid oldu, üç kişi yaralandı. Osman Karahan sıcak çatışmada keskin nişancılar tarafından şehid edildi” dedi.

Kendisinin de Derize kasabasından cihada katıldığını hatırlatan Mahmut A., “Osman Karahan kucağımda şehit oldu. Şehit olduktan sonra etrafa misk kokusu yayıldı.” dedi.

Osman ve Mahmut dışında Suriye'de kaç Türkiye'li mücahit var?
BBC'nin haberine göre uzun yıllardır avukatlık yapan Karahan’ın Suriye’deki rejime karşı silaha sarılma zamanlamasının bir rastlantı değil. Paris’te yaşayan Dr. Mustafa Peköz “Bir kısım sembolik isimlerin ön plana çıkması doğal olarak dikkatleri Türkiye kökenli İslamcı örgütlerin Suriye’deki faaliyetlerine çekiyor” diyor.

Karahan’ın duruşmalarda El Kaide sanıklarından çok, “El Kaide’nin meşruluğunu” savunduğuna dikkat çeken Peköz’e göre, ortada örgütsel bir ilişki olmasa bile, “ideolojik-politik ve ruhsal bir bağ olduğu söylenebilir.”

“Küresel Güçlerin Ortadoğu Stratejisi” ve “Türkiye’de Politik İslamın Gelişimi” başlıklı kitapların yazarı, Türkiye’den Beşar Esad rejimine karşı savaşmak için giden militan sayısının 200-250 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Peköz, bu sayının Türkiye’nin izlediği politikanın etkisiyle artma eğiliminde olduğu kanısında.

Türk hükümetinin Sünni eksenli İslam politikasına destek veren onlarca İslami örgüt olduğunu söyleyen Peköz, şu eğilime dikkat çekiyor: “Geçmişte Afganistan, Pakistan, Çeçenistan, Bosna Hersek gibi bölgelere gidip savaşan ve halen savaşan çok sayıda El Kaide militanın olduğu biliniyor. Bunların tahmini rakamları 300-350 civarında olduğu söylense de biraz daha fazla olması mümkün. Ben, eskiden bu bölgelere gidip savaşanlardan çok, yeni yetişen kuşak içinde Suriye’ye gidenlerin daha fazla olacağını düşünüyorum.”

Özellikle Bingöl ve Diyarbakır gibi illerdeki El Kaide yanlısı Kürt militanların Suriye’ye gidişinin yaklaşık bir yıl önce başladığına işaret eden yazar, Karahan’ın gidişinin ise 4-5 ay önceye rastladığını düşünüyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan gelen açıklamalara işaret eden Peköz, Suriye’de savaşmak isteyen İslamcı örgütlerin Hatay ve Adana gibi illerden istihbarat desteği alarak Suriye’ye girdiğine vurgu yapıyor: "Türkiye, fiilen uluslararası İslami örgütlerin bir üssü haline gelmiş bulunuyor. Bu gruplar Türkiye üzerinde Suriye’ye giriş yapmaktadırlar" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Temmuz ayı başında yaptığı açıklamada El Kaide militanlarının Irak üzerinden Suriye'ye geçerek saldırılarda bulunduğunu söylemişti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Zebari, "El Kaide üyesi militanların, terör eylemlerinde bulunmak için Irak sınırını geçerek Suriye'ye geçtiği yönünde elimizde kesin istihbarat bilgisi var" şeklide konuşmuştu. Zebari, El Kaide üyesi militanların, isyancılarla birlikte hareket ettiklerini ve yardımda bulunduklarını da ifade etmişti.

SOL.ORG.TR

CHARLİE HEBDO SALDIRISINI YEMEN EL KAİDESİ ÜSTLENDİ!
Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıyı Yemen El Kaidesi üstlendi.
"HAYAT BOUMEDDİENE 6 GÜN TÜRKİYE'DE KALDI"
Fransa'daki market saldırısının sorumlusu Amedy Colibaly'nin sevgilisi Hayat Boumeddiene'in 2 Ocak'ta Madrid'ten İstanbul'a geldiği ve 8 Ocak'ta ise Suriye'ye geçtiği iddia edildi. Boumeddiene'nin 9 Ocak'taki dönüş biletini ise kullanmadığı öne sürüldü
2 MİLYON KİŞİ CHARLİE İÇİN YÜRÜDÜ
Paris'teki eylemde Fransız basınına göre 2 milyon kişi yürüdü. Tüm dünyada da destek verilen yürüyüşlerde, Charlie Hebdo ofislerine düzenlenen saldırı ve yaşanan katliam protesto edildi.
KUAŞİ KARDEŞLER ÖLDÜRÜLDÜ
Paris'de Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirerek 12 kişiyi öldüren Şerif ve Said Kuaşi kardeşler öldürüldü.
PARİS'TE MİZAH DERGİSİNE SALDIRI: 12 ÖLÜ
Paris'teki Charlie Hebdo dergisinin bulunduğu binaya silahlı saldırı sonucunda 12 kişi hayatını kaybetti.
'DUVARDAN SONRA AVRUPA'DA SAVAŞ İHTİMALİ ARTTI'
Rusya uzmanı İngiliz yazar Edward Lucas Daily Mail'e yazdığı makalede, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının Avrupa'ya iyi gelmediğini, Putin'in saldırgan politikaları ile Almanya'nın iktisadi dev olmasının önünü açarak Avrupa'yı bütünsel olarak istikrarsız bir döneme soktuğunu söyledi.
İSPANYA: IŞİD EBOLAYI SİLAH OLARAK KULLANACAK
İspanya'nın Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Francisco Martinez, Irak Şam İslam Devleti'nin ebolayı biyolojik silah olarak kullanmaya hazırlandığını iddia etti.
ABD'NİN 'TERÖR' LİSTESİNDE 1'İ TÜRK 11 İSİM
ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD, Nusra Cephesi, El Kaide ve buna gruplara yardım ve malzeme desteğinde bulunan 11 kişiyi terör listesine aldı. Listede, "Ubeyd Türki" olarak bilinen Fatih Hasar isimli Türk vatandaşının El Kaide üyelerine yardım ettiği kaydedildi.
RUSYA: IŞİD'E KARŞI IRAK'A DESTEK VERECEĞİZ
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Irak Başbakanı İbadi'yle bir araya geldi. Görüşmenin gündemini terörizme karşı ortak mücadele oluşturdu.
NATO'DAN IŞİD VE RUSYA KARARI
NATO, IŞİD’in faaliyetleri bağlamında üyelerinden birinin güvenliğinin tehdit altına girmesi halinde gerekli önlemleri almakta tereddüt etmeyeceğini açıklarken, Rusya ile tüm sivil ve askeri işbirliğini askıda, siyasi iletişim kanallarını ise açık tutmaya devam etme kararı aldı.
SNOWDEN YERİNE ASSANGE
ABD istihbaratının tüm dünyayı dinlediği bilgilerini basına sızdırarak bir istihbarat skandalını ortaya çıkaran eski NSA analisti Edward Snowden’ın, Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen forumda yapacağı canlı bağlantı iptal edildi. Foruma mesaj gönderen Snowden'ın yerine Wikileaks kurucusu Julian Assange konuşma yaptı.
GAZZE'DE ATEŞKES ANLAŞMASI İMZALANDI!
El Fetih yetkilisi, uzun süredir Kahire'de devam eden İsrail-Gazze ateşkes görüşmelerinin sonuçlandığını ve uzun süreli bir ateşkes anlaşmasının imzalandığını duyurdu.
BM: IŞİD 670 Şİİ MAHKUMU KATLETTİ
Birleşmiş Milletler, Irak'ın Baduş hapishanesinde IŞİD'in 670 Şii mahkumu infaz ettiğini söyledi.
PEŞMERGE: "IŞİD VAHŞETİNİ DURDURUN"
IŞİD, Irak'ta Sincar'ı kontrol altına aldı, Peşmerge bölgeden geri çekildi. Zerevani birliği komutanı Aziz Veysi ise dünyaya IŞİD için; "Bu vahşeti durdurun" çağrısı yaptı.
DÜNYA KUPASI ALMANYA'NIN
Almanya-Arjantin Dünya Kupası finalinde gülen taraf Almanya oldu. Almanya, 24 yıl aradan sonra yeniden Dünya Kupası'nı kazandı.
IŞİD TARİHİ ESERLERİ YAĞMALIYOR
IŞİD'in Suriye ve Irak'taki arkeolojik kazı alanlarında bulunan tarihi eserleri yağmalayıp sattığı bildirildi.
İSRAİL SALDIRISINDA AYNI AİLEDEN 18 KİŞİ ÖLDÜ
İsrail’in Gazze Emniyet Müdürü’nün evine düzenlediği hava saldırısında aynı aileden 18 kişi öldü. Saldırıda emniyet müdürü de ağır yaralandı. Salı gününden beri İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 165'e ulaştı.
SURİYE'NİN EN BÜYÜK PETROL SAHASI IŞİD'İN ELİNDE
Irak-Şam İslam Devleti, Suriye'deki en büyük petrol sahası olam Meyadin'i ele geçirdi. Bölgede Ahrar'uş Şam ve Nusra Cephesi'ne bağlı birçok grup ya çekildi, ya da IŞİD'e biat etti.
İŞGALCİ ABD ARKASINA BAKMADAN KAÇTI
Cihatçı IŞİD’in Bağdat’a yaklaşması ve kentte gerçekleştirdiği intihar saldırıları üzerine ABD, Bağdat Büyükelçiliği’ni tahliye etme kararı aldı. IŞİD’in ise Remane ve Kerabel nahiyelerini de ele geçirdiği öğrenildi
KARAYILAN: KERKÜK VE ŞENGAL'DE IŞİD'İ VURMAYA HAZIRIZ
PKK liderlerinden Murat Karayılan'dan Türkiye'ye: Biz hep söyledik; IŞİD bütün bölge halkları için bir tehlikedir ama dikkate alamadılar, beslediler. Sonuç ise böyle oldu
IŞİD: HEDEFİMİZ BAĞDAT, KERBELA VE NECEF
Musul ve Tikrit'i ele geçiren IŞİD, yeni hedeflerinin başkent Bağdat ile Şiilerin çok sayıda kutsal mekanının bulunduğu Kerbela ve Necef olduğunu açıkladı.
IŞİD PETROL RAFİNERİLERİNİ ELE GEÇİRDİ
Musul'u ele geçiren IŞİD, Irak'ın en büyük petrol rafinerilerinin bulunduğu Bayci'de de kontrolü sağladı.
DER SPIEGEL: CEHENNEME GİT ERDOĞAN!
Der Spiegel, maden faciasında yakınlarını kaybedenlerin sözleriyle verdi: 'Cehenneme git Erdoğan'.
PUTİN'DEN 'DİYALOG' ÇAĞRISI
Vladimir Putin, Kiev'in Doğu Ukrayna'daki operasyonlarının durması gerektiğini söylerken, bölge halkından bağımsızlık referandumlarını ertelemelerini istedi. Putin ayrıca, Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin de çekildiğini açıkladı.
GAUCK'TAN ERDOĞAN'A: AZ BİLE SORDUM
Alman Cumhurbaşkanı Gauck, Başbakan Erdoğan’a İstanbul’dan cevap vererek "Ben üzerime düşeni yaptım. Hatta sorularımda biraz çekimser bile davrandım" dedi.
HERSH KİMYASAL SALDIRI HABERİNİN ARKASINDA
Pulitzer ödüllü ABD'li gazeteci Seymour Hersh, "The Red Line and The Rat Line" (Kırmızı Hat ve Gizli Hat) adlı makalesinde yer verdiği, geçen yıl Ağustos ayında Suriye'de düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Türkiye hükümetinin olduğu bilgisinin arkasında duruyor.
FÜZELER TÜRKİYE'DEN GELEN ARAÇTAN ATILIYOR
Cihadcıları tarafından video paylaşım sitelerine yüklenen görüntülerde, militanların Grad füzesini Türkiye'den getirdikleri bir aracın üzerinden fırlattıkları görülüyor.
AYM'NİN TWITTER KARARINA ABD'DEN DESTEK
Anayasa Mahkemesi'nin Twitter yasağının kaldırılmasına ilişkin verdiği karara ABD'den destek geldi.
HALK DİRENİŞİ ZAFER GETİRDİ
"Diktatörlük yıkıldı, kanserden kurtulduk"
ZENCANİ BORCUNU ÖDEYEMİYOR
Türkiye'deki 17 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan işadamı Rıza Sarraf'ın İran'daki ortağı olduğu ileri sürülen Babek Zencani'nin İran yargısına verdiği mal varlığı listesinin borcunu kapatmaya yetmediği belirtildi.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 
  Bizhaberiz.net © 2010 | Son Güncelleme : 28.02.2015 - 09:54:01 | Şu an 25 kişi online | Kullanım Koşulları Reporters Without Borders   International Federation of Journalists   Çağdaş Gazeteciler Derneği