ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BİR SENDİKA, İKİ GREV…
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saim TOKAÇOĞLU

Arada 29 yıl gibi bir zaman var. Birinci grevin tarihi, 12 Eylül 1980 öncesi. Günde 40-50 kişinin öldüğü, ekonominin tıkandığı, genel grevin eşiğinde bir Türkiye’de bu grev. İkinci grev ise 12 Eylül’ün ezip geçtiği, Anayasal hakların, kazanılmış hakların, insan haklarının yok edildiği bir Türkiye’de. İşkolu aynı işkolu, o günkü adıyla “basın”, bugünkü adıyla “medya”. Sendika, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS). 29 yıl sonra geldiğimiz yeri o kadar iyi anlatıyor ki aşağıdaki fotoğraflar. O pankartın asıldığı günü, rahmetli Oktay Kurtböke’nin “Grev gözcüsü” önlüğünü giyip Banknot Matbaası emekçileriyle omuz omuza fotoğraflarını çektiğim günü çok iyi hatırlıyorum. 

TGS Banknot Matbaası grevi - Oktay Kurtböke "Grev gözcüsü" önlüğüyle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saati geldiğinde şalterleri indirip hep birlikte terk etmişlerdi matbaayı. Hep birlikte, neşe içinde toplanmışlardı “Bu işyerinde grev vardır” pankartını asmak için Beşevler’deki Banknot Matbaasının ana girişine. Yalnız değillerdi, gazetelerden, gazetelerin matbaalarında çalışanlardan da destek vermek için çok insan vardı orada. Yalnızca kol kola değil, yürek yüreğe bir dayanışma vardı, mesleki dayanışma vardı. Ama önce kendileri sahip çıktılar haklarına ve grevlerine.

Davullar dövüldü, zurnalar çalındı, halaylar çekildi. Yüzler gülüyordu, gözler kararlıydı ve hakkını aramanın onuruyla dimdikti Banknot Matbaası emekçileri. O günün Türkiye’sinde başlarına her şey gelebilirdi, Piyangotepe, Balgat ve Bahçelievler katliamlarını yapanların, gözünü kırpmadan bu ülkenin aydınlarını kurşunlayanların kurtarılmış bölgesinin hemen dibindeydi üstelik grev.

TGS Banknot Matbaası grevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onlara kimse bir şey imzalatmadı, imzalatamazdı da. Sol gazete, sağ gazete ayrımı yapmadan bir mesleki dayanışma vardı. Hepimiz bilincindeydik bu hak arayışında dayanışma içinde olmamızın ne kadar önemli olduğunun. Birbirimize inanıyorduk. o gün onlar grevdeydi, bizler yanlarındaydık. Yarın bir gazetenin matbaasında greve gidildiğinde de onlar orada olacaklardı mutlaka, güveniyorduk. Filmimiz biterdi, birbirimize film verirken “sen sağ gazetede çalışıyorsun, vermem” dediğimi hiç hatırlamıyorum Mehmet Balıkçıoğlu’na. O filmlerini polise kaptırmamak için benim çantama attığında da kaygılanmazdı filmlerinin akıbeti için. Ortak sorunlarımız vardı, meslektaştık ve hepimiz birbirimizi kolluyorduk. Bizim için orada olmak, haklarını almak için kararlı bir mücadele başlatan emekçilerin yanında olmak da böyle bir şeydi işte.

TGS Banknot Matbaası grevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Banknot Matbaası emekçileri ile basın o kadar dayanışma içindeydi ki, grev yabancı televizyonların, ajansların da gündemindeydi birkaç gün içinde. Yabancı basın organlarından en çok Fransız TF1 televizyonu ilgi gösterdi greve. Saatlerce röportaj yaptılar sendika yetkilileriyle ve grevcilerle, metrelerce film çektiler. 

TGS Banknot Matbaası grevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Basın güvenilirliğini yitirmemişti henüz. Medya tower, plaza nedir duymamıştık, gazete bürolarında çalışıyorduk, manyetik güvenlik kartlarımız da yoktu. Televizyoncular vardı ama Anchorman denilen şeyi bilmiyorduk. Ve gazeteler, matbaalarda basılıyordu, “printing center”larla da tanışmamıştık.

TGS Banknot Matbaası grevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi bir 29 yıl önce çekilen Banknot Matbaası grevi fotoğraflarına bakın, bir de 29 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk grev olan ATV-Sabah grevinin fotoğrafına. Nereden, nereye? Yoruma gerek var mı?

TGS Ankara Şubesi, ATV-Sabah grevi başladı, 13 Şubat 2009, saat 13.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotoğrafların bütün hakları Saim Tokaçoğlu'na aittir).

 


saimtokacoglu@gmail.com

 

 

YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI? BİNALARI YIKARAK CUMHURİYETİ YOK EDEMEZSİNİZ! BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SORUŞTURMA SEÇİME Mİ GİDİYORUZ? MÜDÜRÜM, BİZ GÜVENDE OLMADIĞIMIZI BİLİYORUZ! ENSAR VAKFI, KAİMDER.. YA DİĞERLERİ? BU DEZENFORMASYON NEDEN? HALKA YALAN SÖYLEMEYİN! BEYAZ'IN İLK YANLIŞI YAZIK! ÇOK YAZIK! DAVUTOĞLU'NUN KAHVERENGİ RET OYU "ARTIK 12 YIL ÖNCEKİ TÜRKİYE YOK!" GETİRİLİYOR, YÜZDE 50'Yİ TAKMIŞ PEŞİNE SONUNDA OLDU! "BEN NE YAPTIYSAM HALKIM İÇİN, HALKIMLA BİRLİKTE YAPTIM..." NİÇİN ŞAŞIRDINIZ? ONURLU BİR DURUŞ: FOTO MUHABİRLERİ DERNEĞİ BİZİ KENDİ ÇUKURLARINA ÇEKİYORLAR! AKP'NİN KONSEPT REKLAMLARI TEHDİT KOKUYOR KOLTUK VE YAN ETKİLERİ DUBLE YOL BEKLİYORUZ MUHARREM'İN KÖYÜNE İNTERNET YASASI VE GÖTÜRDÜKLERİ
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 21.07.2018 - 06:02:43 | Şu an 96 kişi online | Kullanım Koşulları