Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

T. Sait Halman, "Eski Mısır Şiiri" çevirisini hazırlamıştı. Oradan birkaç dize:

"Güçlü olmak istersen söz ustası ol / Dil, yiğit elinde kılıç gibidir / İyi konuşan daha merttir iyi dövüşenden"

21 Nisan 2020

 

AZİZ NESİN NETLİĞİ

Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri Vakfı, 1993 yılında Ankara'da kurulmaya başlandı. Bir toplantıya Aziz Nesin de katılmıştı. Nesin, söz aldı, vakfın adındaki "çağdaş" sözcüğüne karşı çıktı:

"Çağdaş değil, çağcıl olmalı" dedi. "Çağdaş, aynı çağda yaşayan demektir. Ben, Afrikalı yamyamla çağdaşım ama çağcıl değilim! ‘Çağcıl', zamanın yeniliklerini benimseyen, demektir." Bir öğretmen ağabeyimiz Aziz Nesin'e karşı sert konuştu:

"Aziz Nesin gelmiş, bizim sahamızda bize gol atıyor!" Aziz Nesin yeniden söz aldı:

"Arkadaşlar, Halep oradaysa arşın burada. Bir sözlük getirin bakalım!" Sözlük getiren olmadı, konu kapandı. "Çağdaş" sözcüğü de öylece kaldı.

25 Nisan 2020

 

GERÇEK KARADENİZLİ AKLI

Okuyan, düşünen, Trabzon'un özgün çocuğu Kâzım Demir anlattı. Trabzon'da sövmesiyle anılan Mehmet Aka adında bir çoban varmış. Keçilerine ağıl yapmak için aldığı keresteleri çalınmış. Mehmet Aka sövmeye başlamış. Bir arkadaşı yatıştırmak için yanına gitmiş:

"Mehmet Aka boş ver" demiş. "O dünyada alırsın keresteleri." Mehmet Aka kızar:

"Ula ne kafasız adamsın? Bağa şindi lazım. Ebir dünyada keresteyi ne edeceğum?"

26 Nisan 2020

 

YAZARLIK YASASI

Yazar E. Hemingway'in (1899-1961), yazarlara önerilerini önemsiyorum: 1. "Adalet duygusundan yoksun biri, yazmasın." 2. "Yazarlık için en iyi eğitim mutsuz bir çocukluktur." 3. "Yazı konusu, seni incitmiş olmalı." 4. "İyi bildiğini yaz." 5. "Biri diğerine küfrediyorsa, ikisini de düşün."

28 Nisan 2020

 

BUYURUN HORONA

Bugün, Dünya Dans Günü. Dans, gözle görülebilen müzik olarak en etkili sanattır. Sanat, tüm insanları bir araya getirir, kaynaştırır. Bugün tüm insanlar horona kalksa. Meydanlar dolsa taşsa. Herkes birbirinin elinden tutsa. Baş yöneticiden çöpçüye. Türlü türlü müzik sesleri gökleri inletse. Dünya Dans Günü böyle kutlanmalı. Barışın başaklarını o gün göreceksiniz...

29 Nisan 2020

 

1 MAYIS 2020

"Emek işkencede mahzun

Ümit işkencede mahzun"

Enver GÖKÇE

1 Mayıs 2020

 

nusreterturk1945@gmail.com

UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ BU KAÇINCI SOBE? GÖRGÜNÜN ÖNCELİĞİ SÖZÜ ANLADIĞIMIZ KADARIZ AH ŞU BÜYÜKLER NÖBETÇİ KİTAPLIK ERCÜMENT ŞAHİN CERVATOĞLU
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 04.08.2020 - 05:01:00 | Şu an 182 kişi online | Kullanım Koşulları