Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Yazım Kılavuzu dilimizin anayasasıdır. Kırk yıllık yazarlar bile günde kırk kez Yazım Kılavuzuna bakma gereği duyarken, Yazım Kılavuzunu ortadan kaldırmanın amacı nasıl açıklanır?

"TDK, anlayamadığım bir yaklaşımla artık Yazım Kılavuzu yayımlamama kararı almış." Çoğu kişinin duymadığı, görmediği bu haberi Attila Aşut yazarsa konu son derece önemli demektir. Çünkü Sayın Aşut, Türkçenin yazım kurallarına altmış yıldır kafa yoran, dilciliğini iki dil ödülü alarak kanıtlamış Türkçe sevdalısı bir yazardır. Onarılmaz yıkımlar getirecek olan haberi, 1 Haziran 2020 günlü BirGün'deki "Dilin Kemiği" köşesindeki yazısından öğreniyoruz.

"En kötü kural bile kuralsızlıktan iyidir" sözünü, 1980 darbesinden sonra sık sık duymuştum. Çünkü o dönemde anayasa ve yasalar ortadan kaldırılmış, tam bir karmaşa yaşanıyordu. Darbecilerin ağzından çıkan söz, yasa sayılıyordu. Şimdi dilde benzeri mi yapılmak isteniyor? Korkarım arkasından Türkçe Sözlük de kaldırılır. Şimdilerde sadece adıyla yaşayan Atatürk'ün kurduğu TDK, tümüyle yok edilmek mi isteniyor?

Okullarda, Türkçe-edebiyat öğretmenleri ilk derslerine ellerinde Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzuyla girerler bilirsiniz. Öğrencilere kullanacakları araçlar tanıtılırken bu iki yapıta öncelik verilir; güvenilir kişilerin, kurumların hazırladıkları sözlük ve kılavuz önerilir. Öğretmen her ikisini de öğrencilere gösterirken, "Sözlük ve Kılavuz, gece karanlığında yol gösteren birer fenerdir" demeyi de unutmaz.

Bir virgül bile yanlış kullanıldığında başımıza ne işler açtığını azıcık okumuş olanlar bilir. "Oku baban gibi eşek olma" örneği pek yaygındır. Virgülü "oku" sözcüğünden sonra koyarsan, sonucuna katlanırsın!

Atatürk'ün üzerine titrediği konulardan biri de dilimiz Türkçenin kendi benliğine kavuşması, güzelleşmesi, zenginleşmesiydi. Dilimiz için söylediği o unutulmaz özdeyişi anımsayalım: "Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır." Bu amaçla, Atatürk'ün gözetiminde 1932 yılında TDK kurulur. Özgürce çalışabilmesi için de yönetime bağlanmaz. Atatürk, TDK'nin parasal yönünü de kendi gelirlerinden karşılar. Bu amaçla vasiyetname düzenlenir.

TDK, 1983 yılında Kenan Evren tarafından yasal haklar çiğnenerek bir devlet dairesine dönüştürüldü. TDK, işlevini ve kimliğini yitirince, o amaçları benimsemiş kişilerce Ankara'da Dil Derneği kuruldu. Dil Derneği; Türkçe Sözlük, Yazım Kılavuzu, Çağdaş Türk Dili dergisi ve benzeri yayınlarla eski TDK'nin boşluğunu doldurmaya çalışıyor. 

Dil konusu konuşulurken Konfüçyüs'e söz verilmezse eksik kalır. Konfüçyüs (551-479), dilin kurallarının bir toplum için önemine dikkat çeker. Bilgeye sorarlar:

"Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsanız, ilk ne yaparsınız?" Konfüçyüs, "İlk dilden başlarım'' diye söze girer. "Çünkü dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılmazsa, yapılması gereken işler doğru yapılamaz. Görevler yapılmazsa töre ve kültür bozulur. Töre ve kültür bozulursa adalet yanlış yola sapar. Halk şaşkınlık içine düşer. Hiçbir şey dil kadar önemli değildir." Anlaşıldı mı?

TDK yöneticileri, onlara emir verenler, Yazım Kılavuzunu basmamakla ne yapmak istiyor?

nusreterturk1945@gmail.com

 

SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ BU KAÇINCI SOBE? GÖRGÜNÜN ÖNCELİĞİ SÖZÜ ANLADIĞIMIZ KADARIZ AH ŞU BÜYÜKLER NÖBETÇİ KİTAPLIK ERCÜMENT ŞAHİN CERVATOĞLU DİLDEKİ SAĞLIK BELİRTİSİ ÇOCUKLARIMIZIN SOFRAMIZDAKİ YERİ ARAYAN YOL BULUR
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 05.07.2020 - 07:52:03 | Şu an 123 kişi online | Kullanım Koşulları