Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT            

Ekonomideki bozulmanın yansımalarını, politikacıların yeni söylemlerinde de görebiliyoruz...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir süre önce düzenlediği basın toplantısında, 16 maddelik "Buhrandan Çıkış" reçetesini açıklarken, ülkenin ekonomik durumunu şöyle tanımlıyordu: "Türkiye, ciddi bir ekonomik krizle değil ciddi bir ekonomik buhranla karşı karşıyadır."

Birkaç gün sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da aynı vurguyu yineleyerek, "Türkiye'de ekonomik krizin ekonomik buhrana dönüştüğünü" söyledi.

Öyle anlaşılıyor ki CHP sözcüleri "buhran" kavramını "kriz"den daha ağır bir durumu belirtmek için kullanıyorlar.

Ekonomi literatüründe böyle bir ayırım var mıdır?

Fransızca kökenli "kriz" sözcüğü ile Arapça kökenli "buhran" sözcüğü" eşanlamlıdır.

Bu iki sözcüğün öz Türkçe karşılığı ise "bunalım" ve "çöküntü"dür.

"Türkiye ekonomisi derin bir bunalım geçiriyor" demek varken "kriz buhrana dönüştü" diyerek kavram kargaşası yaratmak doğru bir tutum mudur?

* * *

"Eksi büyüme"

Son zamanlarda duymaya başladığım ilginç kavramlardan biri de "eksi büyüme"...

Türkçe Sözlük'te "büyüme"nin genel tanımı yer alsa da ekonomi bilimindeki karşılığı belirtilmemiş. Oradaki tanım "ekonomik büyüme"yi açıklamıyor.

Büyüme, üretim artışı demektir. Üretimin olabilmesi için tüketim gerekir. Sürdürülebilir bir büyüme ise kaynakların verimli kullanılmasına bağlıdır.

Büyüme hızı azalınca ekonomide duraklama olur, ülke darboğaza girer. Üretimin durması, ekonomide küçülmeye yol açar... Kapitalist ekonominin böyle bir döngüsü vardır.

Burjuva iktisatçıları ekonomik küçülmeyi gözlerden saklamak için "eksi büyüme" diye yanıltıcı bir kavram üretmiş!

Oysa "büyüme" ve "küçülme" kavramları karşıt anlamlıdır.

"Eksi büyüme" lafı o yüzden bir "oksimoron"dur!

Ne var ki "küçülme" olumsuz bir kavram olduğundan, Saray'daki ekonomi kurmayları bunun yerine "eksi büyüme" demeyi yeğliyor.

Çünkü "eksi" falan da olsa "büyüme" iyi bir şeydir!

Yani tam bir aldatmaca!

Ama şaşırmıyoruz!

Neoliberal dayatmaların "dönüşüm", orman yasalarının "reform", vergi affının "yeniden yapılandırma", zamların ise "güncelleme" diye yutturulduğu bir vurgun düzeninde ekonomik küçülmeye "eksi büyüme" denmesini de fazla yadırgamamak gerekiyor!

* * *

"Zimem Defteri"

CHP'li belediyeler, salgın günlerinde yoksul insanlara yardım amacıyla çeşitli kampanyalar örgütledi. Bu girişimler Saray'ı telaşlandırınca, İçişleri Bakanlığı eliyle engel üstüne engel çıkarmaya başladılar. Ama hepsi boşa çıkarıldı. Özellikle Ankara Anakent Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın bu konudaki yaratıcı yöntemleri başka belediyelere de örnek oldu.

"Komşunuzun veresiye defterini kapatma" girişimi de bunlardan biriydi. Mansur Yavaş'ın "Veresiye Defteri" çağrısı büyük destek gördü ve on binlerce yoksulun bakkal borcu, iyiliksever insanlar tarafından ödendi.

CHP'li belediyelerin iyilik hareketini durduramayan AKP, bu kez taktik değiştirdi. Valileri, kaymakamları devreye sokarak "Vefa Destek Grupları" oluşturdu. Gaziantep Valiliği de Ankara Belediyesi'nin girişimine öykünerek "borç ödeme" kampanyası başlattı. Ama adı benzemesin diye, mezardan Osmanlıca bir sözcük çıkarıp "Veresiye Defteri"ni "Zimem Defteri" yaptı!

"Zimem", "zimmet"in çoğulu imiş. "Borç" anlamına da geliyormuş. "Zimem Defteri" ise borçların yazıldığı deftermiş... Osmanlı döneminde bazı varlıklı kişiler, özellikle ramazan ayında kılık değiştirerek bakkala, manava gider, yoksulların borcunu kapatırmış...

Gaziantep Valiliği de "durumdan görev çıkararak" bu Osmanlı geleneğini günümüze taşımak istemiş.

Eh, AKP valileri Cumhuriyet kurumlarını örnek alacak değil ya, kendilerine yakışanı yapıyorlar.

Çelişkiye bakın ki sözlüklerde bile yer almayan, anlamını kimsenin bilmediği böyle küflü kavramlarla yapmaya çalışıyorlar bunu!

Bir de böbürlenmiyorlar mı "gönül belediyeciliği yapıyoruz" diye!              

Güldürmeyin bizi!

attila.asut@gmail.com

NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI? “SOSYAL MEDYA” DEDİKLERİ… ANAMIN SÖZLERİ “BABAANNEMİN LÜGATİ” KISA TÜMCE UZUN TÜMCEYİ DÖVER! “SÖZCÜKTE TÜMCE YANLIŞI” OKURU SOĞUTAN YANLIŞLAR DURAKSATAN YAZIM KONULARI BİRİLERİNİN “FİKRİ GELMİŞ”! YABANCI SÖZCÜKLERE TÜRKÇE KARŞILIKLAR “ÇILGIN PROJE”NİN ADI BİLE YANLIŞ! ÇİLEDEN ÇIKARAN YANLIŞLAR! SÖZCÜKLERİN YAZIMI NEDEN FARKLI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 05.07.2020 - 07:52:03 | Şu an 101 kişi online | Kullanım Koşulları