Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Maksim Gorki, Aralık 1916"da yazar arkadaşı H.G.Wells"e bir mektup yazıyor. Mektubunda çocukların, en gerekli ve en güzel şeyler olduğunu belirterek, yazılacak kitaplarla, "Çocuklarımızın yüreklerinden bu korkunç ve anlamsız savaşın kanlı izlerini silmeliyiz; o yüreklerde insanlığa inanç ve saygı aşılamalıyız" diyor.

Gorki"nin mektup yazdığı zaman dilimi, 1.Dünya Savaşı yıllarıdır. Öyle bir ortamda öncelik çocuklara verilmiş olması yüce bir duygudur. Savaşın getirdiği acı tortuların çocuk beyinlerinden silinmesi için kitabın düşünülmesi bir rastlantı değildir. Çünkü, büyük yazar biliyor ki; bir çalışma ancak sanatla beslenirse başarılı olur.

Kurumlarda, kimi dolapların üstünde, "Yangında ilk kurtarılacak!" yazısı bulunuyor. Çocuklar da öyledir. Onlar, bir ülkenin geleceği oluşundan dolayı ilk düşünülecek varlıklardır. Geleceğin istenilir düzeye erişmesi, bugünün çocuklarının her yönden sağlıklı, sorunsuz yetişmelerine bağlıdır.

Çok paranız olabilir. Çocuklarınızı en iyi besinlerle besleyebilirsiniz. Savaşı, salgın hastalıkları yaşayan, yıkıntıların, çöküntülerin çocuklar üzerinde etkisi kolay kolay silinmiyor, onulmaz yaralar açıyor. 1.Dünya Savaşı yıllarında televizyon yoktu, iletişim sıfıra yakındı. Şimdi öyle mi? Dünyanın en ötesi, iyisiyle kötüsüyle evimizin içindedir. Destansı söylevlerle nerdeyse barışın adı anılmıyor ama savaşın övgüsü yapılıyor. Gerçek değerler alt üst oluyor. Her gün savaşın konuşulduğu, savaşın izlendiği, ölüm görüntülerinin ilk sırada verildiği izlenceler. Çocuklarda, o ince ruh sağlıklarının sağlıklı kalması olası mı?

Kanlı sayfaları bulunan filmlerin çocukların görmemeleri için uyarı yapılıyor. Çok doğru. Peki, günün her saatinde gösterimde olan çocuk bilinçlerini felç eden televizyon sahneleri ne olacak?

Bir kişinin ilk öğrenmesi gereken tatlı dildir. Bugün bizde televizyon izleyen bir çocuk büyüklerden "!"dinlediklerinden, duyduklarından nasıl etkileniyor dersiniz? Ağır, onur kırıcı konuşmalardan, yalanlardan toplum da bıktı artık. Bu çarpıklıklardan, çamurlardan en çok etkilenen toplum kesimi ise kuşkusuz çocuklardır. Çocuklar bu zararlı ortamdan nasıl korunacak?

Çünkü çocuklar, dalımızda tomurcuktur. Çocukları derinden etkileyecek böylesi sahneleri izlemeleri geleceği dinamitlemek demektir.

Onlarcası çocuk yurtlarında, şurada burada yüzlerce, binlerce çocuk tacize uğradı. Bu tür saldırıların olmaması için karar alınma değil, genellikle bunları karatma yoluna gidilmedi mi?

Ne Yapılabilir?

Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Kaboğlu"nun "Çocuklar ve Anayasa" (*) adlı kitabı, çocuk hakları için çocuklara özgü önemli öneriler, yeni görüşler getirmektedir; çağdaş, ufuk açıcı. Çocukların anayasa ile birlikte düşünülmesi bile ileri bir adım. Görülmeye, incelenmeye değer.

"Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü"nün ne iş yaptığını gören, bilen var mı? Oysa bu kurumdan çok etkin, çok yaygın çalışmalar beklenmeli.

Çocukları derinden etkileyen tüm olumsuzlukların kesilmesi, kesin çözümdür. Bu gerçekleşinceye değin şunlar gecikmeden düşünülebilir. Uygar ülkelerin televizyonlarında kültür, sanat, bilim ağırlıklı izlencelere yer veriliyor. Çatışma, savaş sahneleri bulunan haberleri, eğer duyurmak zorunluysa, çocukların uykuda bulundukları gece saatlerine alınabilir. Kişilik haklarına saldırı haberlerine yer verilmemeli. Bir kez ağır sözler söyleyenlere, ona buna hakaret edenlerin adları haberlerden silinmeli.

Atatürk, dünyada ilk kez çocuklarımıza 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı adıyla bir bayram armağan etmiştir. Yukardaki durumlarda yaşayan çocuklarda bayramlık hal mi kalır? Maksim Gorki"nin isteğini bir kez daha anımsayalım. Kaybedecek zamanımız yok. Lütfen...

(*) Çocuklar ve Anayasa, İbrahim Kaboğlu. Tekin Yay. 142 s. 2018,

nusreterturk1945@gmail.com

SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ BU KAÇINCI SOBE? GÖRGÜNÜN ÖNCELİĞİ SÖZÜ ANLADIĞIMIZ KADARIZ AH ŞU BÜYÜKLER NÖBETÇİ KİTAPLIK ERCÜMENT ŞAHİN CERVATOĞLU DİLDEKİ SAĞLIK BELİRTİSİ ÇOCUKLARIMIZIN SOFRAMIZDAKİ YERİ ARAYAN YOL BULUR
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 05.07.2020 - 07:52:03 | Şu an 120 kişi online | Kullanım Koşulları