Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Dünyayı saran salgın nedeniyle eve kapandık. Bundan dolayı düşüncemizde, yaşantımızda önemli değişimler yaşıyoruz. Bu ortamda Robenson aklımıza geliyor.

Robenson Crusoe, roman türünün en çok okunanlarından biridir. Daniel Defoe (1666-1731) tarafından yazılan roman, bir deniz kazası sonucu gemiden sağ kurtulan Robenson'un ıssız adaya çıkmasıyla başlar. Yaşamak için ne gerekiyorsa aklını kullanıp onu yapar. Robenson yaratıcıdır, üreticidir. Yeni beceriler kazanarak yaşama tutunur. Robenson'u unutulmaz yapan, ilginç kılan tam da burasıdır. Bizim gemimiz batmadı, ıssız adaya çıkmadık, sıcak evlerimizde kaldık. Dışarıda dolaşamıyoruz o kadar.

Çoğumuz zaten zor günlerin insanlarıyız. Bizim zor günlere karşı bir bağışıklığımız var. Herkesin olmasa da. Zor günlerin insanları, insanlığın zor günlerini akılla, bilimle yenecektir.

Aziz Nesin, yaşamı boyunca saç tıraşını çoğunlukla kendisi yapmıştır. Kendisi, kendisinin berberi olmuştu. Evde kalma zorunluluğu olmadan. Bugünlerde, 65 yaş üstü olanlar dışarı çıkamıyor. Berber eve gelemiyor, sağlık yönünden sakıncalı. Geriye ne kalıyor? Beylerin yeni bir beceri kazanması. Eşlerin yardıma geleceklerini, makası, tarağı ele alacalarını görür gibiyim. Kadınların uzayan saçlarına, değişen renklerine de bir çözüm bulunur.

Sessiz ortamlarda herkes kendi isteğini arar. Cahit Sıtkı Tarancı, "Robenson" adlı şiirinde bakalım ne buluyor: "Robenson akıllı Robenson'um / Ne imreniyorum sana / Göstersen adaya giden yolu / Başımı dinlemek istiyorum" Kent gürültüsünden usanan çoğumuzun özlemi de bu değil mi? İşte tam " baş dinlemek" zamanı.

Bu arada sosyal medya, en verimli günlerini yaşıyor. Her türden anlamlı buluşlar havada uçuşuyor. Örneğin, öğretmen Ekrem Özel, "Artık kafesteki kuşları daha iyi anlıyorum!" diye yazmış. Salgın, yeni şeyler düşünmemizi sağladı. Sonuçta yeni düzenler, yeni düzenlemeler geldi. Odaların adları değişti; çocuklar için oyun odası, okuma odası gibi. Böylesi ortamda insanlar, düşünmeye, kafa yormaya daha çok zaman ayırır oldu. Epiküros'un bir sözü aklıma geliyor, "Özgürlük, kendi kendine yeterli olmanın en yüce meyvesidir" diyor. Evlerimize kapanan bizler, kendi kendimize yetmenin yollarını arama yolundayız.

Yaratıcılık, yerleşik kalıpların terk edilmesiyle başlıyor. Bence, tam da o günleri yaşıyoruz. Dün baktım emekli öğretmen Aysel Çakır Timuroğlu bir resim yapmış. Resimde bir havuz, kıyısında güneşlenen bir kadın. "Canım havuza girmek istedi!" diye yazmış. A. Einstein'in sözü kulağımda çınlıyor:" Yaratıcılığın sırrı, kaynakları gizlemekte yatar!" Hazıra konmak yok. Azıcık düşünürsek buluruz.

Düşünmeyi ateşlemek, ilginçliği artırmak için zaman zaman çocuklara sorulur :"Issız bir adaya gitmek isteseniz, yanınıza üç şey alma hakkınız olsa, ne alırsınız?" Robenson'un o hakkı da yoktu. Oysa evimizde her şeyimiz var. İçimizden gönüllü Robenson olmak isteyenler çıkmıyor mu?

Alışkanlıklardan kopma, kimi insanlarda sinirleri bozuyor, direnmeyle karşılık buluyor. Bazı insanları çok sarsıyor. Evde bir koltuğun yerinin değişmesi, tatsızlıklar yaşatıyor. Bilirsiniz, tarihimizde kafadan fesi çıkarmak bile isyan nedeni olmuştu.

Zorluklar bulunsa da, daha güzel günlere ulaşmak için bazı güçlüklere katlanacağız. Bir de tek başına, ıssız adadaki Robenson'u düşünelim. Yoksa, Robenson Crusoe kitabını yeniden mi okuyalım?

nusreterturk1945@gmail.com

SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ BU KAÇINCI SOBE? GÖRGÜNÜN ÖNCELİĞİ SÖZÜ ANLADIĞIMIZ KADARIZ AH ŞU BÜYÜKLER NÖBETÇİ KİTAPLIK ERCÜMENT ŞAHİN CERVATOĞLU DİLDEKİ SAĞLIK BELİRTİSİ ÇOCUKLARIMIZIN SOFRAMIZDAKİ YERİ ARAYAN YOL BULUR
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 05.07.2020 - 13:06:23 | Şu an 119 kişi online | Kullanım Koşulları