Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ada'nın yemek kültürünün simgelerinden biri sayılan "şeftali kebabı", Show TV'deki yayından sonra birdenbire Kıbrıs'ın gündemine oturdu. Konu dallanıp budaklandı ve eğlenceli bir magazin haberi olmaktan çıkarak "ulusal sorun" haline geldi.

 

Attila AŞUT

Araya koronavirüs salgını girmemiş olsaydı, bugünlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını ve siyaset sahnesindeki yansımalarını konuşuyor olacaktık.

Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını, KKTC'nin de gündemini değiştirdi. Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen altı parti, 26 Nisan'da yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı seçiminin altı ay süreyle ertelenmesini ve görev süresi dolmuş olan Mustafa Akıncı'nın, yeni seçim yapılıncaya dek Başkanlık görevini sürdürmesini kararlaştırdı.

Böylece ülke, yeni girdiği seçim ortamından hızla uzaklaşarak "koronavirüsle mücadele gündemi"ne kilitlendi.

 

SALGINLA SAVAŞIMDA BÜYÜK BAŞARI

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19'u "pandemi" (küresel salgın) ilan etmesinin hemen ardından, KKTC'de çok hızlı ve olağanüstü önlemler alındı. Yaşanan ekonomik sıkıntılara karşın titizlikle uygulanan bu önlemler, virüsün ülkeye yayılmasını önledi.

Ada'nın kuzeyinde ilk olgu 10 Mart'ta görüldü. 2019 verilerine göre 375 bin kişinin yaşadığı KKTC'de bugüne değin yaklaşık 30 bin test yapıldı. Toplam 108 olgudan 31'i yabancı turistlerde saptandı. Salgın boyunca yaşamını yitiren 4 kişiden ikisi Alman turistti. 17 Nisan'dan bu yana ülkede koronavirüs olgusu görülmedi. Yoğun bakım ünitesinde sağaltım gören son hasta da 11 Mayıs'ta Lefkoşa'daki Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nden alkışlarla taburcu edildi. Son hastanın uğurlanma törenine Başbakan Ersin Tatar ve Sağlık Bakanı Ali Pilli de katıldı.


KKTC'de son korona hastası da taburcu edildi.

 

10 Mart-12 Mayıs arasında Kıbrıs'ta yalnızca iki KKTC yurttaşı yaşamını yitirmişken, Birleşik Krallık'ta koronavirüsten ölen Kıbrıslı Türk sayısının 85 olduğu açıklandı. Aynı ülkede koronadan ölen Kıbrıslı Rum sayısı ise 140'a ulaştı. Buna karşılık Güney Kıbrıs'ta Covid-19'dan ölenlerin sayısı da 22 olarak kayıtlara geçti.

Bu veriler, KKTC'nin, koronavirüsle savaşımda dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olduğunu gösteriyor. Ancak Kuzey Kıbrıs dünyada tanınmadığı için bu başarısı Dünya Sağlık Örgütü tablolarında yer almıyor.


Şeftali kebabı

 

YENİ GÜNDEM: ŞEFTALİ KEBABI!

Ülkede koronavirüs tehlikesi azalınca, kimi gazete ve televizyonlar gündem değiştirmişe benziyor. Türkiye'nin Show TV kanalında anlatılan "şeftali kebabı" tarifi nedeniyle bir bardak suda yaratılan fırtına bunun göstergesi...

Kıbrıs'a özgü bir yemek olan "şeftali kebabı", dana ya da kuzu etinden yapılıyor. Koyunun "gömlek" denen yağlı iç zarı kıyma, soğan ve maydanoz ile doldurulup dolma biçiminde sarılıyor, sonra şişe geçirilerek odun ateşinde pişiriliyor. Kıbrıslılar, Show TV Ana Haber bülteninde ramazan dolayısıyla Şef Gürkan Topçu'nun yaptığı şeftali tanımını beğenmeyince tartışma başladı. Kimi gazeteciler ve politikacılar   kanala tepki gösterdi.


Show TV'nin tepki çeken şeftali kebabını sunan şef Gürkan Topçu

 

KKTC basınındaki haberlerde, Gürkan Topçu'nun şeftali kebabı tanımının gerçeğe uygun olmadığı belirtilirken, sosyal medya yorumlarında "yalancı şef", "rezillik bu", "izleyenler çılgına döndü" türünden sert eleştiriler yer aldı. Kıbrıs ağzıyla "Badadez goydun içine, şefdaliye badadez olmaz ay oğlum" diyenlerin yanında, "Şeftali değil Şef Ali kebabı" diye dalga geçenler de odu.

 

KEBAP TARİFİ MECLİS GÜNDEMİNDE!

Tartışmalar medya ile de sınırlı kalmadı. Daha sonra politikacılar da topa girdi.

Örneğin Toplumcu Demokrasi Partisi Girne Milletvekili Zeki Çeler, konuyu KKTC Meclisi'ne taşıyarak hükümete soru yöneltti. Çeler, Genel Kurul'daki konuşmasında Milli Eğitim ve Kültür Bakanı'na seslenerek şöyle dedi:

"Bir toplum kültürüyle varlığını sürdürebilir. Belki Meclis'te bunun konuşulmasının ne alakası var denilecek ama bu bizim için önemli. Türkiye'deki bir TV kanalının şeftali kebabıyla ilgili tanıtımı bizleri üzdü. Yanlış bilgiler sunuldu. Kültür Bakanlığı olarak kanalla istişareniz oldu mu?"


Show TV'ye Kıbrıs'tan şeftali kebabı tarifi gönderen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu

 

Milletvekilinin sorusunu yanıtlayan Bakan Nazım Çavuşoğlu, "Bu önemli konuyu hatırlattığı için" Çeler'e teşekkür etti ve Show TV'yi bilgilendirmesi için Kültür Dairesi'ni görevlendirdiğini açıkladı.

Durumdan görev çıkaran Çavuşoğlu, çok geçmeden "şeftali kebabı"nın doğru tarifi ile kebap malzemelerini Show TV'ye gönderdiklerini bildirdi. "Şeftali kebabının resmini ve KKTC halkının yayınla ilgili üzüntülerini" de kanala ilettiklerini açıklayan Bakan, "Uygun bir zamanda Show TV ekibini Kıbrıs'a davet edeceklerini ve şeftali kebabının nasıl yapılacağını göstereceklerini" söylemeyi de unutmadı!

 

     

ALAY KONUSU OLDU

KKTC'nin onca yaşamsal sorunu varken televizyonların ve politikacıların kafayı "şeftali kebabı"na takmaları sol çevrelerde alay konusu oldu. Olayın bu denli büyütülmesini eleştiren kimi gazeteciler, bakanların daha ciddi işlerle uğraşmaları gerektiğini söyledi. Sol eğilimli Yenidüzen gazetesinin yazarlarından Sami Özuslu ise Milli Eğitim ve Kültür Bakanı'nı topa tuttuğu yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Şeftali kebabının bannası, soğanı, maydanozu nasıl ve ne ölçüde olmalı, bu değil mesele. Yemek tarifini herkes yapar. Siz siyaset mi yapıyorsunuz, yoksa kebap mı? Bakan, bürokrat falan mısınız, yoksa gurme, şef veya komi mi?"

Sanal ortamda da şeftali kebabını "dokunulmaz" sayanlara yönelik alaylı yorumlar yazıldı. Bir yemek tarifinden dolayı giderek Türkiye karşıtı ve milliyetçi nitelik kazanan "şeftalime dokunma"cıları eleştiren "sosyal medya" yorumlarından bazıları şöyleydi:

-"Böyle şeylere ancak tembel, gelişmemiş, küçük insanlar takar."

-"Bizim yaptığımız Adana kebabı Adana'dakine benziyor mu ki onların yaptığı şeftali kebabı bizimkine benzesin?"

-"Siz hiç kalın hamurla yapılan pizzaya laf atan İtalyan gördünüz mü?"

-"Şeftali kebabını savunduğunuz kadar KKTC'yi savunsaydınız ülke şu an başka bir konumda olurdu."  

Evet, ne korona ne geçim derdi ne seçim...

KKTC'nin gündeminde şu sıralar "şeftali kebabı" var!

attila.asut@gmail.com

 

KAVRAM KARGAŞASI SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 30.09.2020 - 11:51:30 | Şu an 169 kişi online | Kullanım Koşulları